نیکولای پاتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه در نشستی عنوان کرد که ایالات متحده یک بمب ساعتی در افغانستان کار گذاشت و تعداد زیادی سلاح را در آنجا رها کرد.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ آقای پاتروشف گفته است: «ایالات متحده، در واقع، یک بمب ساعتی در منطقه گذاشته است، از جمله طالبان و مقدار بی سابقه سلاح و تجهیزات نظامی مدرن را در افغانستان باقی گذاشت».

پاتروشف در نشست سران سازمان های امنیتی و استخباراتی کشورهای مستقل همسود آسیای به روز چهارشنبه اظهار داشت: «سلاح های باقی مانده ممکن است به راحتی به دست تروریست های داعش، القاعده یا سایر گروه هایی که تهدیدی جدی برای منطقه ما هستند، قرار بگیرد».

این در حالی است که در ۳۰ سپتمبر، دیمیتری شوگایف، رییس سرویس فدرال همکاری های تخنیکی و نظامی (FSMTC)، مدعی شد که ایالات متحده ۸۵ میلیارد دالر سلاح در افغانستان باقی گذاشته است.

شوگایف سپس در مصاحبه با کانال تلویزیونی Zvezda گفت: «صادقانه بگویم، این رقم ۸۵ میلیارد است، ساده اما وحشتناک… در مورد اعداد و ارقام فکر کنید: ۲۲ هزار وسایط زرهی، ۳۵۸ هزار سلاح سنگین اتومات، ۱۷۶ پایه راکت انداز، ۸ هزار موتر باربری، هواپیماهای ترانزیتی، بیش از صد چرخبال، آنها (طالبان) تا دندان مسلح هستند».

طالبان در ۱۵ اگوست وارد کابل شدند و اعلام کردند که افغانستان را آزاد کرده اند و جنگ را پایان یافته می دانند.

پیش از آن، در میان خروج نیروهای امریکایی و متحدان آنها از افغانستان، طالبان حمله گسترده ای را علیه نیروهای دولتی افغانستان آغاز کردند.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email