نیکلای پاتروشف، دبیر سازمان فدرال امنیت روسیه، در روز چهارشنبه (۱۳ اکتوبر) در نشست سران سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشور های مستقل همسود “مشترک المنافع” اظهار داشت که به دلیل اقدامات ایالات متحده، گروه های تروریستی موجود در خاک افغانستان می‌توانند زیر نام پناهندگان از آن کشور به سایر کشور های شوروی سابق یا “مستقل همسود” نفوذ کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ دبیر سازمان فدرال امنیت روسیه گفت: «ایالات متحده امریکا تلاش می کند تا مساله تخلیه افغانستانی هایی را که با آنها همکاری کرده اند، با اعزام آنها در خاک کشور های متحد خود، حل کند. در همین رابطه من در خصوص تهدید مرتبط با نفوذ عناصر تروریستی به کشورهای ما تاکید می‌کنم».

به گفته پاتروشف؛ «خروج شتابزده نیروهای نظامی غرب از افغانستان تاثیر منفی  و بسیارجدی بر امنیت کشورهای دیگر داشت».

وی گفت: «در حقیقت، در طول بیست سال حضور ایالات متحده و متحدانش در این کشور، آنها نتوانسته اند به هیچ یک از تعهدات خود عمل کنند. در عوض، غرب پیوسته تلاش کرده است تا ارزشهایی بیگانه را برای مردم افغانستان تحمیل کند که اصلا قبول آنها ممکن نیست».

پاتروشف گفت: «در نتیجه اقدامات ایالات متحده در افغانستان، رژیم دست نشانده آنها در کابل در عرض فقط چند روز سقوط کرد. و خود امریکایی ها به سادگی مردم افغانستان را به سرنوشت خود واگذار کردند و تلاش کردند تمام بار مسوولیت را به دوش کشورهای همسایه افغانستان بیاندازند».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email