مردی در ناروی عصر چهارشنبه، ۱۳ اکتبر در شهر کونگسبر، در ۸۰ کیلومتری اسلو، پایتخت، دست‌کم ۵ نفر را با تیر و کمان کشت و ۲ تن دیگر را زخمی کرد. پولیس ناروی می‌گوید مهاجم در مرکز شهر با تیر و کمان مردم و عابران را هدف می‌گرفت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ پولیس ناروی اضافه کرده است که این فرد دستگیر شده و طبق اطلاعاتی که تا کنون به دست آمده همدستی نداشته است. رسانه‌‌های محلی می‌گویند پیش از دستگیری وی بین او و ماموران پولیس درگیری رخ داده است.

بنا بر گزارش‌ها فرد مهاجم داخل یک فروشگاه «کوپ اکسترا» در شهر شروع به هدف گرفتن افراد کرده است و پولیس دقایقی بعد وارد عمل شده است.

رسانه‌های نارویژی گفته‌اند مرد مهاجم چاقو و چند سلاح دیگر نیز به همراه داشته است. جزئیات بیشتری از وی منتشر نشده است.

تلویزیون ناروی عکسی را منتشر کرده است که یک تیر سیاه فرو رفته در دیوار را در محل حادثه نشان می‌دهد. به گفته رسانه‌های محلی دستکم ۴ نفر در این حمله کشته شده‌اند. چندین مجروح نیز در بیمارستان بستری شده‌اند با این حال تعداد و نام آن‌ها تا کنون اعلام نشده است.

این حادثه اندکی قبل از ساعت ۶:۳۰ عصر در مرکز شهر رخ داد. پلیس محلی در توییتی اعلام کرده بود مردی مسلح به تیر و کمان مشاهده شده است که مردم را هدف قرار می‌دهد.

پلیس گفته است نمی‌توان در حال حاضر «تروریستی» بودن حمله را رد کند. ایویند آس، یک مقام پلیس محلی، در نشستی خبری گفت: «مرد تحت بازداشت هنوز بازجویی نشده است و هنوز برای اظهارنظر درباره انگیزه‌هایی که می‌توانسته داشته باشد زود است.»

ده‌ها موتر پولیس، آمبولانس، آتش‌نشانی و همچنین هلیکوپتر در محل حادثه حضور پیدا کرده‌اند. پولیس به ساکنان دستور داده در خانه بمانند تا مقامات بتوانند صحنه را بررسی کرده و شواهد را جمع‌آوری کنند.

ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر ناروی، در یک کنفرانس مطبوعاتی حمله چهارشنبه شب را «وحشتناک» و «تکان‌دهنده» توصیف کرد. او افزود افسران پولیس در حال تلاش هستند تا مشخص کنند آیا حمله تروریستی بوده است یا نه.

ناروی پیش از این نیز شاهد حملات خونبار در خاک خود بوده است. در مرگبارترین این حملات ۱۰ سال پیش در ۲۲ جولای ۲۰۱۱ «آندرس بریویک» یک خودرو را در اسلو منفجر کرد و ۸ تن را کشت، سپس به جزیره اوتایا محل برگزاری اردوی هواداران حزب کارگر نروژ رفت و در یک تیراندازی ۶۹ تن از شرکت‌کنندگان را که عمدتا نوجوان بودند به قتل رساند و ۲۴۲ تن دیگر را مجروح کرد.

آقای بریویک اکنون در حال گذراندن حکم ۲۱ سال حبس خود در زندان است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email