وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که زمان مذاکرات هسته‌ای ایران رو به اتمام است و در صورت شکست دیپلوماسی، گزینه های دیگر روی میز خواهد بود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در پی دیدار با یائیر لاپید و عبدالله بن زاید آل نهان، همتایان اسرائیلی و اماراتی خود به مناسبت نخستین سالگرد عادی‌سازی روابط میان دو کشور، نشست مشترک رسانه‌ای ترتیب داد.

بلینکن در پاسخ به سوالات مربوط به ایران گفت که توافق شد که این کشور نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

وی ضمن اشاره به اینکه بهترین راه حل، راه دیپلماتیک است، افزود: آمریکا ماه‌هاست که آمادگی خود را برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده اما نمی‌بینیم که تهران برای این موضوع آماده باشد.

بلینکن در ادامه تاکید کرد: زمان رو به اتمام است و همانطور که در اینجا بحث شد به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که حتی اگر به برجام هم بازگردیم، نمی‌توانیم مزایای اصلی آن را ببینیم. زیرا ایران از این زمان برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود، به ویژه غنی سازی اورانیوم از 20 درصد به 60 درصد با استفاده از سانتریفیوژهای بیشتر، استفاده می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که برای مقابله با رجزخوانی‌های ایران همه گزینه‌ها بررسی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر دیپلوماسی ناموفق عمل کند، گزینه نظامی مطرح است یا خیر، گفت: همانطور که گفتم زمان رو به اتمام است. همچنین از نزدیک واکنش‌های ایران را رصد می‌کنیم. اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد آماده بازگشت به گزینه‌های دیگر هستیم.

وزیر امور خارجه اسرائیل نیز با اشاره به اینکه زمان از دست رفته در مذاکرات هسته‌ای باعث شده است ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را ادامه دهد، گفت: با هر روز تاخیر، ایران یک قدم به بمب هسته‌ای نزدیکتر می‌شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email