شهروندان افغانستان که به پاکستان سفر می‌کنند می‌گویند قیمت هر تکت هواپیمای شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان برای پرواز به اسلام‌آباد به شدت افزایش یافته‌است. این کشور مسیرهای زمینی خود را بروی مسافران افغان بسته‌ است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان، پی آی ای، در ۹ اوت/آگوست، یک هفته پس از تسلط طالبان بر کابل، اولین شرکت بود که پروازهای تجاری خود را به این شهر دوباره آغاز کرد.

اگرچه قیمت تکت هواپیمای دو شرکت پی‌آی‌ای ،و کام‌ایر، تنها شرکت هواپیمایی خصوصی افغانستان، پس از تسخیر کابل از سوی طالبان بسیار بلند رفته است، اما قیمت بلیط پی آی ای از کابل به اسلام آباد که در گذشته بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار بود. نخست تا ۱۲۰۰صد دالر و حالا به ۲۵۰۰ دالر آمریکایی افزایش یافته است.

این در حالی است که برخی متقاضیان افغان گفته‌اند که حتی با همین نرخ هم نمی‌توانند برای پرواز به اسلام‌اباد به آسانی تکت بدست بیاورند.

از دو ماه به این سو که پروازهای عادی به افغانستان متوقف شده است، پاکستان یگانه مسیر خروج برای افغان‌هایی باقی مانده است که از ماموریت نجات کشورهای غربی بازماندند و حالا می‌خواهند از مسیر یک کشور سوم به کشورهای غربی بروند.

از سوی دیگر شرکت هوایی ‘کام-ایر ‘ در کابل می‌گوید مقامات پاکستانی پروازهای این شرکت به اسلام آباد را بدون ذکر دلیل متوقف کرده‌ است.

برخی مسافران گفته‌اند که پس از سه ساعت انتظار در داخل هواپیما، به آن‌ها گفته شده بود که اداره کنترل هوایی پاکستان به آن‌ها اجازه پرواز نمی‌‎دهد.

مقامات پاکستانی می‌گویند که آن‌ها ممنوعیتی بر پروازهای کام-ایر اعمال نکرده‌اند. آن‌ها گفته‌اند که یک هواپیمای کام‌ایر یکشنبه گذشته بدون کارت‌‍های مخصوص وزارت کشور پاکستان به مسافران، عازم این کشور شده بود و به این خاطر پرواز این شرکت معطل قرار داده شده بود.

یکی از مسافران افغان گفته است که “ویزای پاکستان نیز در گذرنامه‌های ما وجود دارد اما پاکستان به ما اجازه ورود از راه زمین به آن کشور نمی‌دهد.”

عمران خان نخست وزیر پاکستان در اخیر ماه سبتامبر به شهزاد ارباب یک مشاور ارشد این کشور گفته بود که در مرز تورخم هیچ سندی غیر از روادید پاکستانی مورد نیاز نباید باشد تا افغان‌ها بتوانند بصورت قانونی وارد پاکستان شوند.

اما افغان‌های سرگردان در تورخم می‌گویند از زمان این اعلام نخست وزیر پاکستان از سفر به آن کشور منع شده‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email