یک مترجم افغانستانی که به نجات جو بایدن در یک روستای دور دست افغانستان کمک کرده بود، توانسته با خانواده خود افغانستان را ترک کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در سال ۲۰۰۸، طوفان برفی یک هلیکوپتر نظامی حامل جو بایدن و دیگر قانونگذاران آمریکایی را مجبور ساخت، در دره‌ای برفی در افغانستان فرود آید. در آنجا آنها در معرض کمین قرار داشتند.

امان خلیلی یکی از کارمندان افغانستانی دولت آمریکا همراه آنها بود و او آنها را با خودرو به محل امن رساند. آقای خلیلی از ماه آگوست مشغول درخواست کمک برای حل مشکلات دریافت ویزا برای ترک افغانستان بوده است.

او در حال حاضر به هزاران شهروند افغانستان پیوسته‌ است که برای فرار از زندگی در زیر حاکمیت طالبان از این کشور گریخته‌اند. نماینده وزارت خارجه آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که آقای خلیلی و خانواده‌اش “با خیال راحت افغانستان را ترک کرده و سفرهای بعدی خود را از طریق پاکستان انجام داده‌اند”.

او گفت: “آنها این کار را با مشارکت و حمایت گسترده دولت آمریکا انجام دادند و ما از بسیاری دیگر که در این راه از وی حمایت کردند، نیز سپاسگزاریم.”

سیزده سال پس از برخورد اتفاقی با رئیس جمهور آینده آمریکا و همچنین سناتور چاک هیگل و سناتور جان کری – آقای خلیلی در تلاش بود تا ویزای ویژه مهاجرتی آمریکا (SIV) را برای بیرون شدن از افغانستان بدست بیاورد.

پس از خروج آشفته آمریکا از افغانستان در تابستان امسال، آقای خلیلی از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا او، همسر و پنج فرزندش را نجات دهد. او به تلویزیون سی‌ان‌ان گفت: “من به او اعتماد دارم. من اطمینان دارم که او می‌تواند همه کارها را انجام دهد. ”

وقتی از جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در مورد وضعیت آقای خلیلی در ماه سپتامبر پرسیده شد، خانم ساکی از او برای “کمک به تعدادی از افراد مورد علاقه من در برابر طوفان برف و تمام کارهایی که انجام دادید” تشکر کرد و گفت که آمریکا “متعهد” به تخلیه متحدان خود از افغانستان است.

سازمان موسوم به “ائتلاف بشر در اولویت” که به نجات بیش از ۲۰۰ شهروند افغانستان که اکنون در پاکستان هستند، کمک می‌کند ، به بی‌بی‌سی گفت که از مقامات آمریکایی و پاکستانی که “از تلاش‌های ما برای بیرون آوردن مترجم رئیس جمهور بایدن و خانواده‌اش کمک کردند، بسیار سپاسگزار هستیم”.

ویزه ویژه مهاجرتی آمریکا به طور خاص برای افغان‌ها و عراقی‌هایی طراحی شده است که در هر دو جنگ در کنار نیروهای آمریکایی کار می‌کردند. مشخص نیست که آیا آقای خلیلی این ویزا را گرفته است یا بدون این ویزا در حال سفر به آمریکاست.

از سال ۲۰۰۸، تقریبا ۷۰ هزار شهروند افغانستان از طریق ویزای ویژه مهاجرت در آمریکا اسکان داده شده‌اند.O

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email