دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به عدم پایبندی طالبان به تعهداتش در قبال حفظ حقوق زنان و دختران، از این وضعیت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران در مرکز اصلی این سازمان در ارتباط با رویدادهای اخیر افغانستان، از عدم پایبندی طالبان به تعهدات خود در زمینه حفظ حقوق زنان و دختربچه‌ها ابراز نگرانی کرد: طالبان را به اجرای تعهداتش در قبال زنان و دختربچه‌ها و حقوق بشر بین‌المللی دعوت می‌کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که بدون حضور زنان وضعیت اقتصادی و اجتماعی افغانستان درست نمی‌شود.

وی با اشاره به گسترش بحران انسانی در افغانستان که حدود نیمی از جمعیت این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار داشت: مسدود شدن اموال افغانستان و روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور اقتصاد آن را در آستانه فروپاشی قرار داده است. باید راه‌های احیای مجدد اقتصاد افغانستان را بیابیم.

گوترش ایجاد نقدینگی را راه حلی برای ممانعت از فروپاشی اقتصاد افغانستان دانست و گفت: این اقدام را می‌شود بدون نقض مقررات بین‌المللی انجام داد.

دبیرکل سازمان ملل متحد متذکر شد که در صورت عدم کمک به افغانستان در زمان مناسب، تاوان آن را تمامی جهان پس خواهد داد.

گوترش بیان کرد: فقدان مواد غذایی، کار و حقوق موجب فرار مردم از کشورشان برای داشتن یک زندگی مرفه خواهد شد. همچنین این اقدام موجب افزایش شبکه‌های تروریستی، جرایمی و مواد مخدر در این کشور خواهد شد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email