وزیر دفاع بریتانیا دستور تحقیق و تفحص درباره چگونگی درز اطلاعات حدود ۲۵۰ همکار افغانستانی ارتش این کشور را داده که آدرس ایمیل آنها به ضمیمه به یک ایمیل جمعی فاش شده بود.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ بسیاری از این افراد از بیم انتقام‌جویی نیروهای طالبان پنهان شده‌اند. آدرس ایمیل‌های آنها که در برخی موارد عکس آنها را هم در کنار خود داشت؛ در جریان ارسال یک ایمیل گروهی از سوی وزارت دفاع بریتانیا که مرتبط به درخواست آنها برای انتقال به بریتانیا بود آشکار شد.

همزمان وزارت دفاع بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای عذرخواهی کرده است.

سخنگوی این وزارتخانه روز دوشنبه (29 سنبله/شهریور – 20 سپتمبر) گفت: «تیم خدمات جابجایی همکاران افغانستانی، ما را از این درز اطلاعات مطلع کرده است. ما از تک تک افرادی که تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته‌اند عذرخواهی می‌کنیم و در حال انجام اقداماتی هستیم که چنین چیزی هرگز دوباره روی ندهد».

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا این موضوع را “درز و نشت غیرقابل قبول” اطلاعات ارزیابی کرده است.

این ایمیل به مترجمان و راهنمایان افغانستانی همکار بریتانیا که در داخل افغانستان و یا کشورهای دیگر هستند ارسال شده بود.

ایمیل از سوی تیمی ارسال شده بود که ماموریت یافته برای تسهیل انتقال همکاران افغانستانی ارتش بریتانیا به خارج از این کشور اقدام کند و مقدمات جابجایی آنها به بریتانیا را فراهم کند. این تیم از ماه گذشته و خروج کامل امریکا از خاک افغانستان با گروه طالبان در تماس بوده است.

این تیم به حدود ۲۵۰ همکار افغانستانی ارتش بریتانیا وعده داده که هر آنچه در توان دارد برای کمک به جابجایی آنها انجام دهد.

در این ایمیل به این افراد توصیه شده که چنانچه موقعیت را ایمن ارزیابی نمی‌کنند؛ مکان اقامت فعلی را ترک نکنند و جان خود و اعضای خانواده‌شان را به خطر نیاندازند.

به این ترتیب بود که همکاران افغانستانی ارتش بریتانیا متوجه شدند به غیر نام آنها، حدود ۲۵۰ نفر دیگر هم ضمیمه این ایمیل شده‌اند و آدرس و در برخی موارد عکس آنها برای دریافت‌کنندگان این ایمیل قابل دسترسی است.

آنها به بی‌بی‌سی گفته اند که چنین رویدادی می‌تواند به “قیمت جان” آنها تمام شود.

برخی از این افراد که از ضمیمه شدن ایمیل گروهی اطلاع نداشتند به آن پاسخ دادند و جزییاتی را درباره وضعیت فعلی خود شرح دادند و اکنون بیم آن می‌رود از این ایمیل‌ها برای شناسایی و مکان‌یابی آنها استفاده شود.

تیم رسیدگی به امور جابجایی مترجمان و همکاران ارتش بریتانیا به این گروه توصیه کرده که هرچه زودتر آدرس ایمیل خود را عوض کنند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email