فرمانده یک گروه اسلام‌گرای افراطی اندونیزیا مرتبط با گروه دولت اسلامی (داعش) در جریان یک درگیری با نیروهای امنیتی کشته شد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ پولیس اندونیزیا با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «علی کالورا، تحت تعقیب‌ترین مجاهد اندونزی و رئیس شبکه «مجاهدین اندونیزیا شرقی» روز شنبه در جنگل‌های جزیره سلبر همراه با عضو دیگر گروه به نام «جاکا رمضان» به قتل رسیده است. جنازه این دو نفر برای تحقیقات بیشتر به بیمارستان پولیس منتقل شده است.

عملیات پولیس برای یافتن ۴ عضو دیگر همین گروه ادامه دارد.

درگیری مسلحانه روز شنبه میان پولیس و جنگجویان اسلام‌گرا، دو ماه پس از کشته شدن دو عضو دیگر همین شبکه روی داد. هر چهار نفر در منطقه پاریگی موتنگ در استان سولاوزی و با گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

«مجاهدین اندونیزیا شرقی» که از سوی ایالات متحده آمریکا هم به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، یکی از ده‌ها شبکه اسلام‌گرای مسلح این کشور است که با داعش بیعت کرده اند.

مقام‌های امنیتی اندونیزیا می‌گویند این گروه پس از سال‌ها اختفا در جنگل، بیشتر اعضای خود را از دست داده است. در جریان آخرین حمله این گروه، در ماه مه امسال چهار کشاورز در روستایی دور افتاده کشته شدند. مجاهدین شرق اندونیزیا در جریان آن حمله سر یکی از قربانیان را از تنش جدا کرده بودند.

علی کالورا از سال ۲۰۱۶ و پس از قتل سانتوسو، معروف به ابو ورده، رهبر پیشین «مجاهدین شرق اندونیزیا» که به شدت تحت تعقیب بود، به ریاست این گروه مسلح برگزیده شد.

این سازمان در زمان رهبری «کاریزماتیک» سانتوسو، موفق به عضوگیری حتی در میان اویغورهای چین هم شده بود.

دولت و ارتش اندونیزیا در دو دهه گذشته و به‌ویژه پس از حملات مرگ‌بار بالی در سال ۲۰۰۲، یک برنامه منسجم برای سرکوب گروه‌های اسلام‌گرای افراطی را در دستور کار قرار دادند.

اندونیزیا پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است اما دولت رسمی آن مسلمان نیست.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email