سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت با وجود حضور 4 میلیون اتباع افغانستانی در این کشور، پذیرش بیش از این میزان در این شرایط اقتصادی سخت است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز یکشنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت آوارگان افغانستانی در مرز ایران که شرایط خوبی ندارند گفت: ایران طی 4 دهه میزبان حدود 4 میلیون از اتباع افغانستانی بوده است. آنچه که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده است و حدود نیم میلیون نفر بی‌جا شده‌اند باعث شده برخی قانونی و برخی غیرقانونی وارد کشور شوند. به رغم فشارهای اقتصادی تلاش کردیم کمک کنیم اما پذیرش بیش از این میزان برای ما در این شرایط اقتصادی سخت است.

وی در ادامه با اشاره به اظهار نظر وزیر امور خارجه لبنان درباره محموله سوخت ارسالی ایران که آن را نقض حاکمیت لبنان خوانده، افزود: آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواستی توسط تجار لبنانی بوده که یک مسیر خرید کاملاً عادی و معمول صورت گرفته و فروش صورت گرفته و محموله ارسال شده است. درباره مسائل داخلی لبنان اظهار نظر نمی‌کنم اما می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر همین فردا هم دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم بخواهد از ما سوخت بخرد ما آن را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره گزارش نیویورک‌تایمز در خصوص ترور محسن فخری‌زاده، توضیح داد: این گزارش روزنامه‌ای است و به همان اندازه باید به آن توجه کرد البته نهادهای اطلاعاتی ما با جزییات این عملیات را پیگیری کردند و برای ما روشن است. در چند مسیر پیگیری‌های ایران انجام می‌شود. اینها مسائلی هست که آنهایی که باید بدانند، می‌دانند اما تعهد خاصی است برای کسانی که کمک کردند برای ترور دانشمند ما. البته مسیر حقوقی هم پیگیری کردیم و طرف‌هایی که مشارکت کردند شناسایی شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره بازداشت دو راننده‌ ایرانی در جمهوری آذربایجان اظهار داشت: سفارت این موضوع را پیگیری کرده و انتظار از جمهوری آذربایجان این است که فورا این دو نفر را آزاد کرده و اجازه دهند به مسیر خود ادامه دهند. تمامیت ارضی کشورهای همسایه برای ما مهم است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email