شاهزاده ترکی الفیصل رییس پیشین استخبارات پادشاهی عربستان سعودی، به نشانه تجدید علاقه عربستان سعودی برای همکاری با طالبان، چند روز قبل از اعلام دولت موقت این گروه با ملا برادر و ملا یعقوب مقامات ارشد طالبان در قطر دیدار کرد.

محمد سلیمان محقق موسسه خاورمیانه به پایگاه خبری المونیتور (Al-Monitor) گفته است: «ریاض در واقع به دنبال نقش جدیدی در افغانستان پس از امریکا است. در دهه ۱۹۹۰، ریاض جزو معدود پایتخت هایی بود که افغانستان را به رسمیت شناخت. اما در حال حاضر حداقل روابط بین عربستان سعودی و طالبان وجود دارد».

ورود کشورهایی چون ترکیه به افغانستان و تعمیق همکاری امنیتی آن با پاکستان گزینه های سیاست عربستان را بیشتر پیچیده می کند. ریاض می خواهد از تبدیل شدن کابل به کشوری که از منظر ایدیولوژیکی هدایت می شود و تفسیر افراطی از دین را در همه اشکال آن اتخاذ می کند جلوگیری کند.

این روزها، اکثر کشورهای غربی فقط می خواهند اطمینان حاصل کنند که طالبان به حقوق اساسی به ویژه حقوق زنان احترام می گذارند و هیچ گونه تصامیم تروریستی در سر ندارند.

در نتیجه بعید است که ریاض به این زودی ها دولت طالبان را به رسمیت بشناسد. در عوض منتظر می ماند که ایالات متحده و بقیه غربی ها راه را پیش ببرند، سپس از آنها پیروی می کند. تا آن زمان ریاض ممکن است با انتقال پیام هایی به طالبان از طریق اسلام آباد از اختلافات جلوگیری کند.

عربستان به احتمال زیاد از روابط خود با اسلام آباد برای شروع مجدد تعامل با افغانستان استفاده خواهد کرد. این پادشاهی سیاست عملی در قبال افغانستان در پیش خواهد گرفت و سعی می کند از موقعیت مذهبی خود برای تعدیل دولت جدید استفاده کند.

در این میان یکی از دغدغه های اصلی طالبان به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک دولت قانونی و تسریع در دریافت کمک ها یا دستیابی به سرمایه گذاری خارجی است. بنابراین طالبان ممکن است موضع کمی ملایم تری نسبت به گذشته اتخاذ کنند.

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email