کمیسیون 27 نفره ای که به منظور حل و فصل اختلافات جاری در مجلس نمایندگان بر سر کرسی ریاست تشکیل شده بود؛ خود دچار اختلاف شد.

به گزارش بخش پارلمانی آریاتودی؛ امروز (1جوزا) کمیسیون 27 نفره ای که دو روز پیش به منظور رفع تنش و اختلاف بین هواداران دو نامزد احراز کرسی ریاست مجلس ایجاد شده بود؛ بر سر درست یا باطل بودن یک رای، خود دچار اختلاف داخلی گردید.

این کمیته دیروز فیصله کرده بود که برای حل تنش های موجود، آرشیف تصویری جلسه روز رای گیری را بررسی کرده و برخی از صندوق ها را نیز دوباره شماری کند. همچنین روی یک رای جنجالی که باطل اعلام شده بود نیز تحقیق خواهد نمود.

این کمیسیون متشکل از نمایندگان میررحمان رحمانی (مدعی کرسی ریاست مجلس)، کمال ناصر اصولی (معترض به برنده شدن رحمانی) و چند نماینده بی طرف است که امروز روند تصمیم گیری خودشان با اختلاف رو به رو شد.

این کمیسیون زمانی به اختلاف برخورد کرد که غلام حسین ناصری یکی از اعضای این کمیسیون گفت که در بازشماری آرا، 246 رای در صندوق ها شمارش شد در حالی که در روز انتخابات، آرای کلی 244 رای بود. این مساله مشکوک است و تصمیم گیری را دشوار می کند.

بررسی مجدد آرشیف هم به گفته آقای ناصری هیچ نتیجه ای نداشته و یک رای باطل شده نیز مورد اختلاف این کمیسیون است. اختلاف بین اعضای این کمیسیون به حدی بالا بود که 11 نفر از آنها جریان جلسه را ترک کردند.

به گفته وی؛ این اعضا{11 نفر} تاکید داشتند که در خصوص درستی یا نادرستی رای باطل شده، باید صحن علنی مجلس رای گیری کند. اعضای باقی مانده در جلسه رای باطل شده را درست اعلام کرده و مطابق این تصمیم، آقای رحمانی قانونا رییس مجلس نمایندگان است.

عبدالقیوم سجادی عضو بی طرف این کمیسیون اظهار کرد که این کمیته نتوانست چالش کنونی را بر طرف سازد؛ بنابراین، موضوع نیاز به یک رای گیری جمعی دارد. وی از نمایندگان خواست تا فردا با حضور در مجلس روی چگونگی رای گیری پیرامون رای باطل شده به توافق برسند و متعاقبا روی صحت و یا نادرستی آن رای گیری نمایند.

اما میرویس یاسینی دیگر عضو این کمیته تاکید کرد که هرگونه رسیدگی به شکایت پیرامون انتخابات در همان روز برگزاری آن باید بررسی می شد و پس از آن دیگر اعتباری ندارد. انتخابات بر سر کرسی ریاست مجلس باید دوباره برگزار گردد.

برای مطالعه جزییات بیشتر این گزارش به خبرهای مرتبط از آریاتودی مراجعه کنید

آریاتودی – بخش پارلمانی

Print Friendly, PDF & Email