149 گونه حیوانی در افغانستان زیر تهدید انقراض قرار دارند و دولت باید به این مساله توجه جدی از خود نشان دهد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ اداره ملی محیط زیست افغانستان می گوید که هم اکنون 149 گونه حیوانی در کشور با خطر انقراض رو به رو هستند و اگر دولت در این زمینه توجه جدی نداشته باشد؛ به زودی محیط افغانستان شاهد نابودی کامل این گونه ها خواهد بود.

شاه زمان میوندی رییس اداره ملی محیط زیست کشور امروز (1جوزا) در بزرگداشت از روی جهانی تنوع حیات وحش در کابل گفت: ” کم از کم 149 گونه حیوانی در کشور در سال‌های اخیر با خطر نابودی روبرو شده اند. حوادث مخرب محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم، جنگ‌ های طولانی و رشد بی‌ رویه نفوس علت اصلی تخریب محیط زیست و در خطر قرار گرفتن گونه های حیوانی در کشور است”.

به گفته وی؛ ببر و یوزپلنگ که مختص محیط زیست افغانستان بود؛ دیگر اثری از آن نیست و نسل آن ها از بین رفته است و گونه های دیگری هم در معرض نابودی کامل قرار دارند.

او عدم توجه و علاقمندی به محیط زیست و آزاد بودن ساحات کشور را دلیل شکار بی رویه این گونه ها می داند. وی معتقد است که با ایجاد پارک های ملی گسترده در کشور، از شکار این حیوانات جلوگیری به عمل می آید و دولت موظف است به این مساله مهم توجه کند.

به گفته اداره محیط زیست افغانستان، فعلا بیشتر از 4 هزار گونه گیاهی و 770 گونه حیوانی در کشور شناسایی و به ثبت رسیده است.

این اظهارات در حالی بیان می گردد که طی چند دهه جنگ در افغانستان، باغ وحش کابل که در دوران خود از غنی ترین گونه های حیوانی برخوردار بود با نابودی کامل رو به رو گردید. دهها راس حیوان گرانقیمت بر اثر بمباران و گرسنگی جان خود را در قفس های این باغ وحش از دست دادند.

ریاست باغ وحش کابل می گوید که تلاش برای بهبود وضعیت این مرکز تفریحی و محیط زیستی جریان دارد و این نهاد سعی می کند خود را به معیارهای جهانی نزدیک بسازد.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email