نیویورک تایمز می‌گوید تحقیقات این روزنامه نشان داده است که برخلاف ادعای دولت امریکا، در حمله پهپادی این کشور در کابل که به کشتن غیرنظامیان منجر شد؛ هیچ بمبی مربوط به داعش وجود نداشته است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ پنتاگون می‌گوید روز ۲۹ اگوست، یک روز پیش از خروج کامل نیروهای امریکا از افغانستان، یک‌بمب‌گذار انتحاری را در موتری که قصد انجام حمله به میدان هوایی کابل را داشته هدف قرار داده‌است.

یک مقام نظامی امریکایی در آن زمان به شبکه سی‌بی‌اس گفت: «ما اطمینان داریم که به چیزی که هدف ما بود، رسیدیم».

پنتاگون گفته بود این حمله پهپادی در “از بین بردن تهدید قریب الوقوع” میدان هوایی کابل موفق بوده و سروان بیل اوربان از فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) گفته بود که “مطمئن” است وسیله نقلیه‌ای که حامل حداقل یکی از اعضای گروه اداعش شاخه خراسان بوده به همراه “مقدار قابل توجهی مواد منفجره”، منهدم شد.

یک روز بعد از این حمله مشخص شد که ۱۰ غیرنظامی یک خانواده از جمله ۷ کودک در این حمله کشته شده‌اند.

بازماندگان این خانواده به بی‌بی‌سی گفتند که ۱۰ عضو این خانواده در این حمله به موتر متوقف شده در خانه آنها کشته شده اند.

در پی انتشار گزارش از مرگ غیرنظامیان پنتاگون مدعی شد که انفجار بزرگ دومی در این مکان روی داده که احتمالا به دلیل وجود مواد منفجره متعلق به داعش خراسان در این موتر بوده است.

حالا گروه تحقیقی روزنامه نیویارک تایمز می‌گوید بر اساس تصاویر ویدیویی به دست آمده و مصاحبه‌هایی که در محل انجام داده است، امریکا در این حمله به اشتباه یکی از کارکنان افغانستانی یک سازمان امدادی را در کنار هفت کودک کشته است.

این امدادگر افغانستانی “زمری احمدی” نام داشته است و تصاویری که نیویارک تایمز به دست آورده نشان می‌دهد که آقای احمدی صرفا مشغول انتقال بوشکه های آب بوده است.

پنتاگون هنوز هیچ واکنشی به گزارش این روزنامه نشان نداده است.

مقام‌های پنتاگون گفته‌اند؛ زمانی که حمله پهپادی را علیه آقای احمدی انجام داده‌اند؛ از هویت او مطلع نبوده‌اند. اما به دلیل ترتیب رفت و آمدهای روز او به او مشکوک شده‌اند. آنها گفته‌اند اطمینان دارند که آقای احمدی به یک خانه امن داعش رفت و آمد کرده است و در یک مورد مواد منفجره را به موترش منتقل کرده است.

بر اساس تحقیقات روزنامه نیویارک تایمز آقای احمدی که سال‌ها برای یک سازمان امدادی امریکا کار می‌کرده در طول روز همکارانش را با موترش جابجا می‌کرده و احتمالا پنتاگون بوشکه آب را با مواد منفجره اشتباه گرفته است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email