وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده است که این کشور برای تحریم های احتمالی واشنگتن آماده است و برنامه هایی برای مقابله با آن روی دست دارد.

به گزارش بخش بین الملل آریاتودی؛ وزارت دفاع ترکیه می گوید که هر چند گفتگوهایی برای تفاهم بیشتر با ایالات متحده امریکا به عمل آمده؛ اما این کشور خود را با هرگونه تحریم احتمالی از سوی واشنگتن آماده کرده است.

وزیر دفاع ترکیه گفته است: ” گرچه چشم‌ انداز گفتگوی ما با ایالات متحده برای خرید جنگنده‌های اف-۳۵ بهبود یافته؛ اما آنقره خود را برای تحریم‌ های احتمالی واشنگتن آماده می ‌کند”.

ترکیه و امریکا بر سر مساله خرید سامانه موشکی “S 400” – اس 400 – با اختلافات شدیدی رو به رو شدند. امریکا پیش از این هشدار داده بود که ترکیه جزو پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو” است و باید مقررات و تعهدنامه های آن را نیز رعایت کند.

از نظر ناتو، روسیه یکی از رقبای اصلی تسلیحاتی و نظامی این سازمان به شمار می رود و ظرف دهه ها و حتا پس از جنگ سرد در دوران شوروی که این کشور دشمن اصلی غرب به شمار می رفت؛ هم اکنون نیز رقیب این کشورها به ویژه امریکا، در جهان محسوب می گردد.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی پیش از اعلام کرده بود که سامانه موشکی اس 400 نمی تواند در میان سامانه های موشکی ناتو جایی برای خود پیدا کند.

ترکیه پیش از این در پروژه بزرگ طراحی و ساخت جنگنده های اف 35 ایالات متحده همکاری نزدیک داشته است. اما حالا امریکا می گوید که معاملات تسلیحاتی با روسیه و به ویژه خرید موشک های بالستیک روسی، این همکاری را با خطر مواجه خواهد کرد.

“خلوصی آکار” رییس ستاد ارتش نیز می گوید که این کشور مسوولیت خود را در قبال پروژه “اف -35” کامل کرده و انتظار انقره از واشنگتن این است که این برنامه طبق برنامه ریزی قبلی به پیش برود.

ارتباط ترکیه و امریکا پس از روی کار آمدن اردوغان رییس جمهوری این کشور وارد تنش شده است.

آریاتودی – بخش بین الملل

Print Friendly, PDF & Email