شورای اروپا با انتشار گزارشی وضعیت حقوق بشر و حاکمیت قانون در هنگری را “نگران کننده” توصیف کرد. در این گزارش دولت هنگری به محروم کردن پناهجویان از غذا متهم شده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی و به نقل از یورونیوز؛ “دنیا میاتوویچ”‌ کمیشنر حقوق بشر شورای اروپا در این گزارش ۳۷ صفحه‌ ای نسبت به محدودیت‌های اعمال شده بر آزادی‌های جامعه مدنی، استقلال قوه قضاییه، برابری حقوق زنان و مردان و حقوق پناهجویان هشدار داده است.

خانم میاتوویچ، حقوقدان اهل بوسنی و هرزگوین، ماه فبروری برای بررسی وضعیت احترام به حقوق بشر، آزادی‌ های اساسی و حاکمیت قانون به “بوداپست” پایتخت هنگری سفر کرده بود.

کمیسیون حقوق بشر شورای اروپا نسبت به وضعیت پناهجویانی که در مرزهای هنگری عملا زندانی و از دسترسی به غذا محروم شده ‌اند، به شدت ابراز نگرانی کرده و خواهان رسیدگی فوری به این وضعیت شده است.

دولت هنگری در پاسخ گفته است که بخش‌هایی از این گزارش متناسب [با وضعیت این کشور] است؛ اما بخش‌های دیگری از آن نیاز به شفافیت بیشتر دارد. به‌علاوه دولت ویکتور اوربان معتقد است که به تمامی تعهدات بین‌المللی حقوق بشری و حقوق پناهجویان پایبند است.

دولت ویکتور اوربان و حزب راست‌گرای فیدز از سال ۲۰۱۰ میلادی قدرت سیاسی در هنگری را در دست دارند. این جریان به داشتن رویکردهای به شدت مهاجرستیزانه و اقتدارگرایانه مشهور است.

پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار خواستار به کارگیری ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا برای تعلیق هنگری از عضویت در این نهاد شد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email