وزیر امور خارجه قطر هشدار داد که انزوای طالبان می تواند منجر به بی ثباتی بیشتر شود و از کشورها خواست تا با این گروه تندرو برای رفع نگرانی های امنیتی و اجتماعی – اقتصادی در افغانستان مشارکت کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ قطر بعنوان متحد امریکا به عنوان طرف صحبت کلیدی طالبان مطرح شده و از سال ۲۰۱۳ میزبان دفتر سیاسی این گروه بوده است.

شیخ محمد در دوحه در کنار همتای جرمن خود هایکو ماس گفت: «اگر ما شروع به ایجاد شرایط و توقف این مشارکت کنیم، یک خلا برجای می گذاریم و سوال این است که چه کسی این خلا را پر می کند».

هیچ کشوری پس از تسخیر کابل در ۱۴ آگوست طالبان را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت نشناخته است. بسیاری از ایالت های غربی از این گروه خواسته اند که یک دولت همه شمول تشکیل دهند و حقوق بشر را رعایت کنند.

شیخ محمد با بیان اینکه به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت در اولویت نیست گفت: «ما معتقدیم که بدون مشارکت نمی توان به پیشرفت واقعی در جبهه امنیتی یا جبهه اجتماعی – اقتصادی دست یافت».

ماس وزیر امور خارجه جرمنی نیز به خبرنگاران گفت برلین حاضر است به افغانستان کمک کند اما کمک های بین المللی با پیش نیازهای خاصی همراه است.

طالبان که با اعضای دولت پیشین افغانستان و دیگران در جامعه مدنی مذاکره کرده اند گفته اند که به زودی کابینه کامل خود را اعلام خواهند کرد.

شیخ محمد گفت که انزوای طالبان در آخرین حکومت آنها در ۲۰ سال پیش منجر به وضعیت کنونی شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email