نفتالی بنت، نخست وزیر اسرایيل می‌گوید که تل آویو برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی، حمله به تاسیسات و زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را ادامه خواهد داد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ آقای بنت در گفتگو با روزنامه نیویارک تایمز امریکا با بیان این مطلب همچنین تاکید کرد که «طرحی عملی و سازنده برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی» در دست دارد. نخست وزیر جدید اسرایيل که برای دیدار با رییس جمهوری امریکا به واشنگتن سفر کرده، قرار است برنامه خود را در دیدار با جو بایدن به او ارایه دهد.

اظهارات نفتالی بنت در حالی مطرح می‌شود که در سال‌های اخیر عملیات‌ خرابکارانه تل‌آویو علیه برنامه هسته‌ای ایران گسترش یافته است.

این نخستین گفتگوی بنت با یک رسانه بین‌المللی است که همزمان با اولین سفر رسمی او به امریکا در مقام نخست وزیر اسرایيل انجام شده است.

جانشین بنیامین نتانیاهو همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید می‌کند که اسرایيل با احیای توافق هسته‌ای مخالف است و این موضوع را به اطلاع جو بایدن نیز خواهد رساند. او در عین حال می‌گوید رویکرد دولت جدید اسرایيل در قبال موضوعات مختلف سیاست خارجی «واقع‌بینانه، مصلحت‌گرایانه و همچنین مسئولانه در قبال دوستان و متحدان اسرایيل» خواهد بود.

مخالفات نفتالی بنت با احیای توافق هسته‌ای ایران در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن و دستگاه سیاست خارجی او بارها تاکید کرده‌اند که واشنگتن به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خواهد بود. پیشتر و با تصمیم دونالد ترامپ، ایالات متحده امریکا از برجام خارج شده بود و پس از آن هم ایران در فرآیندی تدریجی اجرای تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد.

نفتالی بنت در ادامه مصاحبه با روزنامه نیویارک تایمز با اشاره به بهبود روابط اسرایيل با کشورهای عربی تاکید کرد که تحکیم مناسبات با پایتخت‌های عربی می‌تواند جلوی آنچه را که وی «بلندپروازی ایران» خواند بگیرد. در سال‌های اخیر اسرایيل توانسته با چندین کشور عربی رابطه برقرار کند و به دهه‌ها قطع روابط خود با دولت‌های عربی پایان دهد.

آقای بنت در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه تل‌آویو همچنان به شهرک‌سازی‌ها و الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به دیگر مناطق تحت کنترل اسرایيل ادامه خواهد داد تاکید کرد که دولت او اجازه نخواهد داد دولتی فلسطینی تشکیل شود.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email