دولت مکزیک، روز سه‌شنبه (2 سنبله/شهریور – 24 اگوست) پذیرای پنج زن جوان عضو تیم روباتیک افغانستان بود، اعضای تیمی که پیش از این برندهٔ جایزه بین‌المللی نیز شده است.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ مارسلو اِبرار،‌ وزیر خارجه مکزیک در فرودگاه مکزیکوسیتی به استقبال این دختران رفت که پس از تصرف کابل به‌دست طالبان از افغانستان خارج شده‌اند.

وزیر خارجه مکزیک اعلام کرد:‌ «تعهد ما به حفظ ارزش‌های انسانی سبب شده است ما این زنان را بپذیریم و مایلیم از ده دل به آنها بگوییم که در خانه خود هستند.»

چهار تن از این دختران، در حالی که روسری بر سر و ماسک تنفسی بر چهره داشتند با خبرنگاران گفتگو کردند.

یکی از اعضای این تیم که هویت‌شان به دلایل امنیتی افشا نشده، به خبرنگاران گفت: «آنها نه تنها جان ما که رویاهای ما را نجات دادند.» و تاکید کرد که تیم روباتیک زنان افغان «ثابت کرده است که زنان نیز می‌توانند همپای مردان در دانش سهیم باشند.»

آنان همچنین افزودند که با قدرت گرفتن طالبان زنان افغان با دشواری‌های بسیاری روبرو می‌شوند و از همین رو آنان سپاس‌گزارند که توانسته‌اند اکنون در مکزیک باشند.

تیم زنان روباتیک افغانستان، مشهور به «رویاپردازان افغان»، که جایزه‌ای بین‌المللی را نیز از آن خود کرده، در مجموع ۲۰ عضو دارد که اکثر آنها نوجوان‌اند.

بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، در سطح جهانی نگرانی‌های بسیاری را به‌ویژه نسبت به نقض حقوق زنان برانگیخته است. سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هشدار داد که حقوق زنان افغان «خط قرمزی» است که طالبان نباید از آن عبور کنند.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email