این هفته در جهان خودرو: مرسدس-بنزی که بُمب تکانش نمی‌دهد، ساخت یک موتر ویژه به مناسبت هفتاد سالگی تویوتا لندکروزر، چهارمین مدل الکتریکی فولکس‌واگن و دستور رییس‌جمهور امریکا برای افزایش تولید موترهای الکتریکی.

بی بی سی

بنز ضد گلوله

مرسدس-بنز نمونه ضدگلوله‌ای از کلاس S، لوکس‌ترین مدل خود رونمایی کرد. به گفته کارخانه این موتر بالاترین استندرد محافظت از سرنشینان را دارد و می‌تواند در برابر بمب دستی و گلوله مسلسل‌های جنگی مقاومت کند.

ضخامت شیشه‌های ضدگلوله موتر ده سانتی‌متر است و بنز می‌گوید از مواد شفافی در ساخت آن استفاده کرده که تاثیری بر دید راننده و سرنشینان ندارد. تایرهای موتر هم ساخت کارخانه میشلن است و بعد از پنچر شدن می‌توان تا ۳۰ کیلومتر با آن رانندگی کرد.

قطر شیشه ضد‌گلوله مرسدس-بنز ده سانتی‌متر است

ضخامت شیشه ضد‌گلوله مرسدس-بنز ده سانتی‌متر است

در اتاق علاوه بر امکانات لوکس همیشگی کلاس S، سیستم خاموش کردن آتش و سیستم تصفیه هوا نصب شده تا سرنشینان را در برابر آتش‌سوزی و حملات شیمیایی محافظت کند.

اضافه شدن این امکانات باعث شده تا وزن این موتر به پنج تُن افزایش یابد. بنز برای نیرو دادن به موتر از ماشینی دوازده سلندر استفاده کرده؛ اما می‌گوید به خاطر وزن بالا سرعت موتر به ۱۹۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

قیمت پایه بنز ضد گلوله ۵۴۷ هزار یورو (حدود ۶۵۰ هزار دالر) است. با این رقم می‌توان شش مدل معمولی از کلاس S خرید. بنز ۹۰ سال در ساخت موترهای ضدگلوله سابقه دارد؛ اما استقبال از موترهای این کارخانه در سی سال گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است.

نوستالژی هفتاد سالگی

۶۰۰ دستگاه از مدل ویژه هفتاد سالگی تویوتا لندکروزر ساخته می‌شود

۶۰۰ دستگاه از مدل ویژه هفتاد سالگی تویوتا لندکروزر ساخته می‌شود

تویوتا به مناسبت هفتاد سالگی ساخت مدل لندکروزر، تعداد محدودی از سری ۷۰ این مدل را تولید و به بازار عرضه خواهد کرد. سری ۷۰ یکی از مشهورترین مدل‌های لندکروزر است که در دهه هشتاد میلادی به بازار عرضه شد.

مدل ویژه هفتاد سالگی سری ۷۰ از نظر ظاهری کمی تغییر کرده و اتاقش هم اندکی لوکس‌تر شده است. از نظر فنی این موتر با مدلی که سی سال پیش ساخته می‌شد فرقی ندارد و به ماشین هشت سلندر ۲۰۲ اسب بخاری و گیر دستی پنج سرعته مجهز است.

نسل جدید تویوتا لندکروزر به زودی به بازار عرضه خواهد شد

نسل جدید تویوتا لندکروزر به زودی به بازار عرضه خواهد شد

تنها ۶۰۰ دستگاه از این موتر ساخته می‌شود. مشتریان می‌توانند علاوه بر مدل چهار در، لندکروزر خود را در فرم پیکاپ تک یا دو سیته هم سفارش دهند. تویوتا این مدل ویژه را تنها در بازار استرالیا عرضه می‌کند و قیمت پایه آن ۸۲ هزار دالر استرالیا (حدود ۶۱ هزار دالر امریکا) است.

تویوتا اولین مدل شاسی‌بلند خود را با کاپی از جیپ ارتش امریکا ساخت. با استقبال از این موتر در بازار جاپان، تویوتا در سال ۱۹۵۴ نام لندکروزر را برای ماشین انتخاب کرد و آن را به بازار جهانی عرضه کرد.

در هفت دهه گذشته تویوتا بیش از ده میلیون دستگاه از این شاسی‌بلند فروخته است. نسل جدید لندکروزر که نامش سری ۳۰۰ است به تازگی معرفی شده و فروش آن به زودی آغاز خواهد شد.

سری ۴۰ تویوتا لندکروزر از مدل‌های محبوب علاقه‌مندان به ماشین‌های کلاسیک است

سری ۴۰ تویوتا لندکروزر از مدل‌های محبوب علاقه‌مندان به موترهای کلاسیک است

تویوتا همچنین اعلام کرده که قصد دارد برخی قطعات مدل‌های قدیمی لندکروزر را دوباره تولید کند. سری ۴۰ لندکروزر که بین دهه شصت تا هشتاد میلادی تولید می‌شد،‌ اکنون طرفدار زیادی دارد و برخی قطعات اصلی آن نایاب و قیمت است. به همین دلیل تویوتا اعلام کرده که از سال آینده قطعه‌های اصلی این مدل را تولید خواهد کرد. انتخاب قطعه‌ها بر عهده مالکان ماشین گذاشته شده و قرار است تویوتا از آنها نظرسنجی کند.

آریاتودی – بخش خواندنی ها

Print Friendly, PDF & Email