دانشمندان می‌گویند توله شیر غارنشینی که پیشتر در حفره ای تاریک در دل یک غار یخ‌زده در اعماق سیبری یافت شده است؛ ۲۸ هزار سال قدمت دارد.

به گزارش بخش مطالب خواندنی آریاتودی؛ این توله شیر به صورت اتفاقی در اوایل خزان ۲۰۱۸ توسط یک شکارچی عاج ماموت کشف شده بود. او پس از مشاهده این شیر با محققان شعبه سیبری آکادمی ملی روسیه تماس گرفت و آن‌ها گروهی را برای مشاهده جسد این حیوان به ساحل رودخانه ایندیگرکا اعزام کردند.

پژوهشگران در آن‌جا یکی از زیباترین حیوانات عصر یخبندان را که تاکنون کشف شده، پیدا کردند. یک توله شیر که به طرز خارق‌العاده‌ای سالم مانده بود و دندان‌ها، پوست، پنجه‌ها و بروت‌هایش هنوز بعد از گذشت ۲۸ هزار سال همانند روز مرگ بود.

این توله که «اسپارتا» نامیده شده است؛ تنها ۱۵ متر دورتر از یک توله شیر غار دیگر به اسم «بوریس» پیدا شد که مردم محلی سال قبل آن را کشف کرده بودند.

در ابتدا تصور می‌شد که این دو توله خواهر و برادر هستند؛ اما پس از آزمایشات ژنتیک و عمرشناسی مشخص شد این دو با یکدیگر ۱۵ هزار سال اختلاف سن دارند.

قدمت شیرهای غارنشین به ۶۰۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. این جانوران با این حال حدود ۱۴ هزار سال پیش منقرض شدند و به همین خاطر باور مشاهده یک عدد سالم از آن‌ها امری بود که دیرینه‌شناسان تیم تحقیق، متشکل از دانشمندان کشورهای روسیه، جاپان، امریکا و بریتانیا را به سختی متعجب‌ کرد.

لاو دالن، استاد ژنتیک تکاملی در مرکز دیرینه‌شناسی استکهلم، به یورونیوز می‌گوید: «این به طرز شگفت‌انگیزی خیره‌کننده بود. شما فکر می‌کنید که ممکن است چیزی پیدا کنید؛ اما نه چیز ۲۸ هزار ساله‌ای که گویا فقط دو روز از مردنش گذشته است».

محققان به شکلی بسیار محتاطانه توله شیر را از درون غار خارج کردند و قبل از آن‌که با اسکن کامپیوتری به بررسی وضعیت استخوان‌ها و بافت‌ آن‌ها بپردازند؛ جسد حیوان را از نظر سیاه‌زخم آزمایش کردند. بیماری‌های عفونی نظیر سیاه‌زخم می‌توانند هزاران سال در وضعیت خفته و غیرفعال باشند و ناگهان با ذوب شدن یخ‌ها و دمای طبیعی فعالیت را از سر بگیرند.

پژوهشگران می‌گویند که این دو توله تنها یک تا دو ماه سن داشته‌اند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آن‌ها توسط یک شکارچی کشته شده باشند. حدس زده می‌شود این حیوانات ممکن است سقوط کرده باشند یا در باتلاقی افتاده و در گل و لای مدفون شده‌اند.

دانشمندان می‌گویند ممکن است در آینده یک عمل کالبد شکافی روی حیوان انجام دهند تا بتوانند جنبه‌هایی نظیر محتویات شکم توله‌ها و روند ژنتیکی آنان را به طور کامل بررسی کنند.

مطالعه جسد این توله شیر می‌تواند همچنین سرنخ‌های مهمی درباره تکامل شیر غارنشین اوراسیایی به دست بدهد.

آریاتودی – بخش مطالب خواندنی

Print Friendly, PDF & Email