سازمان گزارشگران بدون مرز هشدار داده است که افزایش جنگ در افغانستان منجر به تعطیلی رسانه‌های بیشتری خواهد شد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ رضا معینی، مسوول بخش افغانستان و ایران این نهاد روز (جمعه ۸ اسد/مرداد – 30 جولای) در یک نشست خبری در کابل از جامعه جهانی خواست برای حمایت خبرنگاران این کشور اقدام کنند.

او گفت؛ کشورهایی که می‌گویند از خبرنگاران دفاع می‌کنند، باید در افغانستان باقی می‌ماندند و از حیات خبرنگاران افغانستان دفاع می‌کردند. آقای معینی کشته شدن هدفمند ۱۱ خبرنگار را در این کشور را “فاجعه‌ای بزرگ” برای جامعه رسانه ای در افغانستان و جهان دانست.

به گفته او؛ سازمان خبرنگاران بدون مرز در ماه جوزا/خرداد امسال پرونده قتل ۱۱ خبرنگار افغانستان را به دیوان کیفری بین المللی (دادگاه لاهه) برده و خواهان تحقیق و بررسی درباره کشتار این ۱۱ خبرنگار شده است.

آقای معینی همچنین گفت که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بیش از ۷۰ خبرنگار در افغانستان کشته شده که در میان آن ۱۷ خبرنگار خارجی بودند.

به گفته او؛ سازمان خبرنگاران بدون مرز با توجه به تجربه جهانی‌اش سندی را تهیه کرد تا تهدیدها را شناسایی و خطرها را رفع کند و در اصل یک اطمینان باشد در مقابل جنگ روانی و سرد ایدیولوژیک که علیه حکومت و خبرنگاران افغانستان به راه افتاده است.

حمله به رادیوی محلی در ارزگان

“نی” یا “نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان” نیز گفته است که بر اساس گزارش‌های رسیده از ولایت ارزگان طالبان پس از تصرف ولسوالی دهرارود ولایت ارزگان، وسایل رادیوی صدای دهراود (دهرارود غژ) را تاراج و ساختمان آنرا تخریب کرده‌اند.

احمدشاه ساحل، سخنگوی والی ارزگان گفته است که طالبان دفتر این رادیو را منهدم و وسایل آنرا با خود به ولایت هلمند برده‌اند.

طالبان به گفته نی، بارها اعلام کرده که با خبرنگاران، سازمان‌های رسانه‌ای و زیرساخت‌ها کاری ندارند و در امان هستند؛ اما نی افزود که «دیده می‌شود که آن‌ها خلاف گفته‌های خود عمل کرده‌اند».

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email