سازمان ملل متحد می‌گوید که ساختمان این نهاد در هرات هدف حمله “نیروهای مسلح مخالف دولت” قرار گرفته است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ اری کانکو، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرده است که عاملان این حمله باید شناسایی شوند و به مجازات برسند.

دست کم یک نیروی امنیتی افغانستان در این حملات کشته شده است.

هیچ کدام از نیروهای سازمان ملل متحد در این حمله آسیبی ندیده‌اند.

هیات سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است صحنه درگیری سنگین میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان بوده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است این نیروی امنیتی افغانستان احتمالا قربانی تبادل آتش شده است.

آقای مجاهد در حساب توییتری خود نوشته است که وقتی جنگجویان طالبان به منطقه رسیده‌اند؛ هیچ حمله‌ای علیه ساختمان سازمان ملل در جریان نبوده است.

هیات سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است عاملان حمله به وضوح قصد حمله به این سازمان را داشته‌اند؛ چون با سلاح پی کا و بمب دستی ورودی آن را هدف قرار داده‌اند.

دبورا لیون رییس هیات سازمان ملل متحد در افغانستان حمله به مقر این نهاد را شرم‌آور خوانده است.

هیات افغانستان در سازمان ملل گفته است گزارش‌هاس معتبری درباره کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان دریافت کرده و درحال تحقیق برای مشخص شدن ابعاد تلفات در میان غیرنظامیان است.

جیک سولیوان مشاورامنیت ملی کاخ سفید این حمله را محکوم کرده و گفته است: «سازمان ملل متحد در افغانستان نهادی غیرنظامی است که صرفا بر حمایت از برقراری صلح و پیشبرد حقوق تمام افغانستانی ها تمرکز داد و برای تامین اهداف انسان‌دوستانه و توسعه فعالیت می‌کند».

به گزارش رویترز؛ هرات دومین مرکز ولایتی است که نیروهای طالبان در ۲۴ ساعت گذشته هدف حمله قرار داده‌اند.

جیک سولیوان در بیانه خود از «تمامی بازیگران منطقه‌ای می‌خواهد که بی‌وقفه به میز مذاکره بازگردند تا مردم افغانستان بتوانند به یک راه حل سیاسی منصفانه و پایدار و صلح و ثباتی که سزاوار آن هستند برسند».

پیشینه درگیری‌ها

پیشتر گزارش‌ها از کشیده شدن دامنه درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان به حومه‌ها و داخل چند شهر بزرگ از جمله مرکز هرات، در غرب و لشکرگاه، مرکز هلمند و شهر قندهار در جنوب رسیده بود.

مقام‌ها پیش از این از ادامه درگیری‌ها در ولسوالی گذره در ده کیلومتری شهر هرات، خبرداده بودند؛ ولی به تازگی اعلام کردند که نیروهای ارتش ملی افغانستان در حال پاکسازی دو طرف جاده میدان هوایی هرات هستند.

به گفته آنان؛ تمام مناطقی که قبلا از آنجا تیراندازی می‌شد توسط کماندوها و نیروهای ویژه پولیس پاکسازی شده است.

همزمان فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نوشته است که حمله طالبان در حومه شهر هرات شکست خورده است. او اضافه کرده که نیروهای دولتی و “بسیج مردمی” بخش‌هایی از شهر و جاده‌ ولسوالی انجیل تا پل پشتو را از کنترل طالبان خارج کرده‌اند.

عبدالقدیر صالحی، از ساکنان شهر هرات مدعی است که درگیری حتا به حومه‌های داخل شهر نیز رسیده است.

شماری از ساکنان اطراف منطقه “پل پشتو” و “پل مالان” در هرات به بی‌بی‌سی گفتند که در روزهای گذشته صدای تیراندازی شدید در اطراف محل سکونت آن‌ها شنیده می‌شد. “پل پشتو” میدان هوایی هرات را به مرکز شهر وصل می‌کند.

همزمان دفتر والی هرات تصاویری از عبدالصبور قانع، والی این ولایت را در حال دیدار از خط مقدم جنگ در ولسوالی گذره منتشر کرده است.

ابراهیم محمدی، مسوول “هرات آمبولانس” به بی‌بی‌سی گفت که از این درگیری‌ها ۱۹ زخمی و پنج کشته به شفاخانه هرات منتقل شده است. او اما گفت که در مورد هویت آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست.

 

در همین حال؛ سخنگوی گروه طالبان در اعلامیه‌ای نوشته است که اعضای این گروه مرکز ولسوالی “کرخ” هرات را به تصرف درآورده‌اند.

درگیری‌ها در جنوب

عطاءالله افغان، یک عضو شورای ولایتی در ولایت هلمند نیز به بی‌بی‌سی گفته که نبرد در داخل شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت از دیشب تاکنون ادامه دارد.

او می‌گوید شب گذشته نیروهای دولتی به مواضع طالبان حملات هوایی نیز انجام دادند؛ اما در مورد تلفات آن چیزی نمی‌داند. وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرد که شب گذشته یک هلی‌کوپتر ارتش مجبور به فرود اضطراری در این منطقه شده است.

به گفته این عضو شورای ولایتی، تقریبا تمام ولسوالی‌های ولایت هلمند به تصرف طالبان درآمده و نیروهای دولتی تنها در بخش‌هایی از ولسوالی کجکی و گرشک حضور دارند. مقام‌های دولتی در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

شهرهای قندهار در جنوب و تالقان در شمال شرق نیز شاهد درگیری شدید میان افراد طالبان و نیروهای امنیتی بوده است.

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از افزایش خشونت‌ها در اطراف شهر قندهار ابراز نگرانی کرده است.

یوناما گفته که براساس آمار این نهاد، در دو هفته گذشته بیش از ۲۳۰ غیرنظامی در قندهار زخمی شده‌اند و گفته احتمالا آمار بیشتر از این باشد.

منابع محلی در شهر قندهار می‌گویند که شب گذشته در برخی از حوزه های داخل شهر قندهار جنگ جریان داشت ولی حالا وضعیت آرام شده است.

سپاه اتل ارتش افغانستان در جنوب مدعی شده که در نتیجه حملات هوایی وزمینی نیروهای افغانستان درشهر قندهار و ولسوالی ژیری بیش از ۳۰ طالب کشته شده‌اند. طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

مقام‌های بهداشت در قندهار می‌گویند در یک شبانه روز گذشته بیش از ۳۰ زخمی به شفاخانه مرکزی این ولایت منتقل شده که زنان و کودکان نیز در میان قربانیان هستند.

مقام‌های افغانستان مدعی‌اند که در این درگیری‌ها ده‌ها جنگجوی طالب کشته شده‌اند. طالبان تاکنون درباره چیزی نگفته‌اند.

از ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان نیز گزارش شده که طالبان دیرهنگام شب گذشته حملات تهاجمی شان را از چندین مسیر بالای شهر تالقان آغاز کردند ولی از سوی نیروهای دولتی عقب زده شدند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email