نخستین پرواز حامل ۲۲۱ مترجم افغانستانی ارتش امریکا در افغانستان به همراه خانواده‌هایشان روز جمعه (8 اسد/مرداد – 30 جولای) وارد خاک امریکا شدند و هواپیمایشان در واشنگتن به زمین نشست.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این گروه شامل مترجمان و خانواده‌هایشان از جمله ۵۷ کودک و ۱۵ نوزاد است.

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده روز جمعه این پرواز را «یک نقطه عطف مهم در عمل به وعده امریکا به هزاران تبعه افغانستان که شانه به شانه سربازان و دی‍پلومات‌های امریکایی طی ۲۰ سال گذشته خدمت کرده‌اند»، توصیف کرد.

به گفته راس تراورس از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید، این گروه از مترجمان افغانستانی برای انجام معاینات پزشکی و تکمیل پرونده‌های اداری‌شان در یک پایگاه نظامی اسکان داده می‌شوند تا در مرحله بعد به مکان‌های دیگری منتقل شوند.

طبق گفته دولت ایالات متحده امریکا؛ حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مترجم افغانستانی که در خدمت ارتش امریکا بوده‌اند و با خروج امریکا از افغانستان در معرض خطر اقدامات تلافی‌جویانه گروه طالبان دارند به همراه خانواده‌هایشان طی هفته‌های آینده به ایالات متحده منتقل خواهند شد.

با این حال؛ تعداد افغانستانی هایی که همکاری‌هایی با ارتش امریکا داشته‌اند به بیش از ۲۰ هزار نفر می‌رسد. این افراد نیز خواستار خروج فوری از افغانستان به همراه خانواده‌هایشان هستند. این بدان معناست که جمعیت واجد شرایط اخذ ویزه به خاطر همکاری با ارتش امریکا به حدود ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

تریسی یاکوبسن از مسوولان پرونده در وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که ۲ هزار و ۵۰۰ مترجم ابتدا وارد پایگاه نظامی «فورت لی» واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب واشنگتن خواهند شد. وی افزوده است که همه این افراد تست کووید داده‌اند و به کسانی که مایل بوده‌اند، واکسین نیز زده شده است.

مقامات امریکایی هشدار داده‌اند که با توجه به تعداد زیاد افراد واجد شرایط انتقال و همچنین درگیری‌های مداوم بین ارتش افغانستان و طالبان و همزمان با شیوع کووید، انتقال این تعداد همکار ارتش امریکا ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

کنگره امریکا روز پنجشنبه بودجه‌ای برابر ۱.۱ میلیارد دالر برای پذیرش مترجمان افغانستانی تصویب کرد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که واشنگتن در حال مذاکره با چند کشور از جمله کویت است که بخشی از مترجمان افغانستان و خانواده‌هایشان را بپذیرند.

دولت امریکا اعلام کرده است که روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان تا پایان ماه اگست تکمیل خواهد شد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email