اسراییل روز جمعه (8 اسد/مرداد – 30 جولای) ایران را به حمله به یک کشتی تجاری متعلق به یک تاجر اسرایيلی در سواحل دریای عمان در دریای عرب متهم کرد و گفت که پاسخ شدید نیاز است. در این حادثه دو تن از خدمه کشتی کشته شدند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ یاییر لاپید، وزیر خارجه اسراییل در بیانیه‌ای گفت که به وزیر خارجه بریتانیا گفته است باید در قبال حمله‌ای که در آن دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند واکنش سختی نشان دهد. یکی از خدمه‌های کشته شده بریتانیایی بود.

وی افزود: «ایران تنها مشکل اسراییل نیست بلکه صادر کننده تروریسم، ویرانی و بی‌ثباتی است که به همه ما آسیب می‌رساند».

لاپید در این بیانیه گفت: «جهان نباید در مقابل تروریسم ایران که به آزادی کشتیرانی نیز لطمه می‌زند سکوت کند».

گروه «زودیاک مریتیم»، تحت مالکیت ایل اوفر میلیاردر اسراییلی، با صدور بیانیه‌ای گفته است این نفتکش بدون بار با پرچم لیبریا از بندر دارالسلام تانزانیا به فجیره امارات در حال حرکت بوده که در شمال اقیانوس آرام هدف حمله قرار می‌گیرد. این نفتکش در اصل متعلق به جاپان بوده است.

گروه زودیاک مریتیم بدون اشاره به جزییات حادثه، این حمله را «دزدی دریایی» توصیف کرده و گفته است دو تبعه رومانیایی و بریتانیایی که به عنوان خدمه در کشتی حضور داشته‌اند؛ جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند. این گروه گفته است از مجروحین احتمالی خبری در دست ندارد.

این حادثه در حالی رخ داده که تنش‌ها در منطقه در ماه‌های اخیر به ویژه میان ایران و اسرایيل افزایش یافته است. هنوز جزییات بیشتری در خصوص این حمله و اینکه از سوی چه گروه یا کشوری صورت گرفته منتشر نشده است.

خبر وقوع این حادثه ابتدا از سوی یک گروه نظامی انگلیسی به نام «عملیات‌های تجاری دریایی» منتشر شد. در بیانیه نخستین اعلام شده بود که تحقیقات تکمیلی در این رابطه در جریان است. چند ساعت بعد وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای رسما حمله به کشتی تجاری اسرایيلی را تایید کرد.

یک مقام امریکایی به آسوشیتدپرس گفت که ظاهرا در این حمله از یک هواپیمای بی سرنشین انتحاری استفاده شده است. طبق گزارش آسوشیتدپرس حوثی‌های یمن در گذشته از هواپیماهای بدون سرنشین برای حملات این چنینی استفاده کرده بود که این پرنده ها مواد منفجره داشتند و در هنگام برخورد با هدف منفجر می‌شدند.

از سوی دیگر؛ خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امریکایی و اروپایی آشنا به گزارش‌های اطلاعاتی گفت که ایران مظنون اصلی حمله به این نفتکش است.

در شش ماه اخیر دو مورد دیگر از حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرایيل مشاهده شده بود. حدود یک ماه قبل یک کشتی باربری که پیشتر مالکی اسرایيلی داشت در حوالی دریای عمان مورد حمله قرار گرفته بود. ۶ ماه قبل هم یک کشتی دیگر اسرایيلی در دریای عمان دچار حادثه انفجار شد که اسرایيل ایران را مسوول وقوع آن معرفی کرد.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اتفاق روز جمعه در شمال شرقی جزیره مصیره رخ داده است. آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود تاکید کرده هرچند هنوز جزییات چندانی از وقوع این حادثه در دست نیست اما گفته می‌شود این اتفاق ربطی به دزدی دریایی نداشته باشد.

این اتفاق در حالی رخ داده که تردیدها در خصوص ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام افزایش یافته و چندین دور گفتگوهای میان ایران و کشورهای ۴+۱ به همراه امریکا، در وین بدون حصول نتیجه، رها شد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email