هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز جمعه (8 اسد/مرداد – 30 جولای) هشدار داد که امکان احیای توافق تهران با قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای ایران «تا ابد» وجود نخواهد داشت.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ وزیر خارجه آلمان همچنین از «تاخیر انداختن» ادامه مذاکرات وین از سوی تهران ابراز ناخرسندی کرد. تاکنون شش دور از مذاکرات وین برگزار شده است و آخرین دور این گفتگوها روز ۲۰ جون (۳۰ جوزا/خرداد) پایان یافت. ایران در جریان این مذاکرات با قدرت های جهانی بر سر احیای برجام، ساز و کار اجرای مجدد تعهداتش در توافق سال ۲۰۱۵ و نحوه بازگشت امریکا به این توافق گفتگو می کند.

گفتگوها بین ایران و امریکا در مذاکرات وین به صورت «غیرمستقیم» انجام می شود. هایکو ماس در مصاحبه با هفته نامه اشپیگل گفت: «با ناخرسندی روزافزون شاهد هستم که ایران از یک سو ادامه مذاکرات هسته ای وین را به تاخیر می اندازد و از سوی دیگر همزمان بیشتر و بیشتر از عناصر اصلی توافق فاصله می گیرد».

وی افزود: «ما می خواهیم به برجام بازگردیم و قاطعانه بر این باور هستیم که این امر به سود همه طرف ها است اما این هم روشن است که این گزینه تا ابد در دسترس ما نخواهد بود».

سخنان وزیر خارجه آلمان به عنوان یکی از کشورهای امضاکننده برجام در حالی بیان می شود که انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز پنجشنبه گفته بود که مذاکرات با تهران نمی تواند به صورت «نامحدود» ادامه پیدا کند و «توپ در زمین ایران است».

در مقابل رهبر ایران و تصمیم گیرنده نهایی درباره پرونده هسته ای در تهران روز چهارشنبه در آخرین دیدارش با اعضای دولت حسن روحانی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری وی گفته بود: «امریکایی ها در این مذاکرات [وین] بر سر موضع عنادآمیز خود محکم ایستادند و یک قدم هم جلو نیامدند».

مراسم تحلیف ابراهیم رییسی، جانشین حسن روحانی و هشتمین رییس جمهوری ایران قرار است روز پنجشنبه همین هفته برگزار شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email