عمران خان نخست وزیر پاکستان در مصاحبه ای با پی بی اس نیوز اور گفته است: «اینکه دولت افغانستان می گوید ۱۰ هزار طالب یا به قول آنها مبارز جهادی از مرز پاکستان عبور کرده اند کاملا بی معنی است. چرا آنها مدرکی در این مورد به ما نمی دهند؟».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ نخست وزیر پاکستان توضیح داد که این کشور میزبان سه میلیون پناهجو است که پشتون هستند؛ همان گروه قومی طالبان. او افزود که در این کشور کمپ های پناهجویان ۵۰۰ هزار و یکصد هزار نفری یا بیشتر وجود دارد.

عمران خان گفت: «طالبان گروه نظامی نیستند. آنها غیرنظامی عادی هستند. اگر چند غیرنظامی در این اردوگاه ها حضور دارند، پاکستان چگونه باید این افراد را شناسایی و شکار کند؟ چگونه می توان این کمپ ها پناهگاه امن آنها نامید؟».

عمران خان توضیح داد که پاکستان هیچ ارتباطی با حمله تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در نیویارک ندارد. نخست وزیر گفت که القاعده در افغانستان مستقر است و هیچ پاکستانی در این حمله نقش نداشته است.

نخست وزیر عمران همچنین اظهار داشت که با وجود ۲۰ سال حضور ایالات متحده در افغانستان، او نمی داند که هدف امریکا در این کشور چه بوده است.

نخست وزیر عمران افزود: «بسیار دشوار است که طالبان را مجبور به یک راه حل سیاسی کرد؛ زیرا آنها فکر می کنند که پیروز شده اند!».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email