امریکا هشت زندان سوریه و پنج مقام سوری که این مراکز را اداره می کنند را در کنار دو گروه شبه نظامی مخالف حکومت بشار اسد تحریم کرده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این اقدام بخشی از سیاست دولت جو بایدن برای ادامه فشار بر حکومت سوریه و پاسخگو دانستن «ناقضان جدی حقوق بشر» در این کشور ارزیابی می شود.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) گفت: «اقدامات امروز روشن می کند که ایالات متحده قربانیان نقض حقوق بشر در سوریه را فراموش نخواهد کرد».

آقای بلینکن افزود که امریکا بدون توجه به ماهیت و مقام این افراد از همه ابزارهای خود در این عرصه استفاده خواهد کرد.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه امریکا، زندان‌های تحریم شده زیر نظر نهادهای امنیتی و سازمان اطلاعاتی ارتش قرار دارد، از جمله زندان صیدنایا، که در شهرکی به همین نام در شمال دمشق واقع شده است.

گروه‌های حقوق بشر می گویند که هزاران زندانی در این زندان نظامی واقع در حومه پایتخت شکنجه و به طور گروهی اعدام شده اند.

امریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرده بود که دولت سوریه در زندان صیدنایا کوره‌ای برای سوزاندن اجساد اعدامی‌ها ساخته است.

تحریم‌های تازه در راستای «قانون سزار برای حمایت از غیرنظامیان سوریه» که در تابستان ۲۰۲۰ در کنگره تصویب شد اعلام شده است.

«سزار» نام مستعار یک عکاس سوری ناشناس بود که در سال ۲۰۱۴ میلادی با ۵۲ هزار و ۲۷۵ عکس از شکنجه و کشتار در داخل زندان های دولتی سوریه از آن کشور خارج شد. در پی انتشار آن مدارک، حکومت بشار اسد به کشتار و شکنجه سازمان یافته حدود ۱۱ هزار نفر متهم شد، اتهامی که دمشق آن را بی‌اساس دانست.

دولت جو بایدن روز چهارشنبه همچنین دو گروه شبه نظامی مخالف حکومت سوریه به نام های سرايا العرين و احرار شرق را تحریم کرد.

احرار شرق یکی از گروه‌های زیرمجموعه «ارتش ملی سوریه» است که مورد حمایت ترکیه قرار دارد و در اکتوبر ۲۰۱۹ با حمایت ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه حمله کرد.

احرار شرق به قتل هِورین خلف، سیاستمدار کرد سوری و دبیر کل حزب سوریه فردا متهم است.

خبر تحریم‌های تازه امریکا علیه سوریه در حالی اعلام شد که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس ایران در دومین روز سفر خود به سوریه با بشار اسد دیدار کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، “ارتقای روابط اقتصادی میان دمشق و تهران به منظور مقابله با دشمنان جبهه مقاومت” از مهمترین محورهای این سفر بوده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email