عمران خان، نخست وزیر پاکستان در صحبت با شبکه خبری پی‌بی‌اس گفته است که امریکا «واقعا وضعیت افغانستان را خراب‌تر کرد».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ عمران خان گفته است که زمان مذاکره با گروه طالبان وقتی بود که ۱۵۰ هزار نیروی ناتو در افغانستان بود.

به گفته او؛ حالا که کمتر از ۱۰ هزار نیرو نیست و تاریخ خروج هم تعیین شده، بسیار دشوار است که گروه طالبان را مجبور به توافق سیاسی کرد؛ چون آنها خود را پیروز این جنگ می‌دانند.

دو هفته قبل؛ اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفته بود که حدود ده هزار جنگجو از آن طرف مرز وارد افغانستان شده اند.

نخست وزیر پاکستان در پاسخ می‌گوید که حدود سه میلیون افغانستانی در پاکستان زندگی می‌کنند که آنها هم قومیت طالبان (پشتون) را دارند. «افغان‌ها در کمپ‌های ۵۰ هزار و صدهزار نفری زندگی می‌کنند. پاکستان چگونه آنها را شناسایی کند؟».

نخست وزیر پاکستان می‌گوید که راه خروج افغانستان از وضعیت کنونی رسیدن به یک توافق سیاسی میان دولت افغانستان و گروه طالبان است.

او گفت که جنگ داخلی دوامدار در افغانستان، پاکستان را با دو سناریوی بد مواجه می‌کند: «نخست اینکه پاکستان از نظر اقتصادی در موقعیتی نیست که با موج جدید مهاجرت افغانستانی ها کنار بیاید؛ دوم اینکه جمعیت پشتون‌های پاکستان بیشتر از پشتون‌های افغانستان است و جنگ داخلی دوامدار می‌تواند پای پشتون‌های پاکستان را در این جنگ بکشاند».

روابط افغانستان و پاکستان در هفته‌های گذشته پر تنش بوده است. بعد از ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، افغانستان دیپلومات‌هایش را فراخواند و از پاکستان خواستار پیگیری فوری این مساله شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email