کرملین روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) گفته است: «اظهارات جو بایدن، رییس جمهوری امریکا مبنی بر اینکه روسیه فقط سلاح هسته‌ای و نفت دارد؛ قابل توجه است. اما نشان‌دهنده کمبود دانش درباره کشور ماست».

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ کرملین تاکید کرده است که رییس جمهوری ایالات متحده در تحلیل خود از روسیه اساسا اشتباه کرده است.

بایدن این اظهارات را روز سه‌شنبه در یک سخنرانی ابراز کرده و هشدار داد که اگر ایالات متحده وارد «یک جنگ واقعی» با «یک قدرت بزرگ» شود دلیلش می‌تواند حمله سایبری آن کشور باشد.

بایدن به این امر مباهات کرد که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده امریکا از همتایان روسی خود برتر هستند و گفت: «پوتین یک مشکل واقعی دارد».

وی افزود: «وی بر صدر اقتصاد کشوری قرار دارد که تنها سلاح هسته‌ای و چاه نفت دارد و هیچ چیز دیگری ندارد. اقتصاد آن‌ها کجاست؟ هشتمین در میان کوچکترین اقتصادهای جهان؟» وی بلافاصله کوچکترین را با بزرگترین تغییر داد: «بزرگترین اقتصادهای جهان؟».

وی تاکید کرد که پوتین می‌داند با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و همین موضوع از نظر من او را حتا خطرناک‌تر می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین قدرت هسته‌ای روسیه و منابع بزرگ نفت و گاز این کشور را تایید کرد اما ادعای بایدن را مورد اختلاف قرار داد: «روسیه یک قدرت هسته‌ای است، اما یک قدرت هسته‌ای بسیار مسوول و بله! ما یک بخش عظیم نفت و گاز داریم؛ اما اینکه بگوییم روسیه چیز دیگری ندارد اساسا اشتباه است».

وی در جمع خبرنگاران گفت: «ادعا می‌کنند که هیچ چیز دیگری در روسیه وجود ندارد. این دانش نادرست و سوبرداشت درباره روسیه مدرن است».

وی با اشاره به اینکه هدف بایدن جامعه اطلاعاتی کشورش بود افزود: «او می‌خواهد آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد».

سخنگوی کرملین تاکید کرد که حتا اگر تلاش‌هایی برای عادی‌سازی روابط در جریان باشد ایالات متحده همچنان مخالف روسیه است.

مقامات ارشد ایالات متحده و روسیه روز چهارشنبه گفتگوهایی را درباره ثبات هسته‌ای استراتیژیک آغاز کرده‌اند. این مذاکرات در پی دیدار پوتین و بایدن در ماه جون گذشته انجام می‌شود.

این نشست پشت درهای بسته و در غیاب رسانه‌ها با حضور مقامات ارشد دیپلوماتیک دو کشور برگزار می‌شود. وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا و سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در ژینو حاضر هستند.

جو بایدن و ولادیمیر پوتین که کشورهای آن‌ها ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند توافق کردند که گفتگوی دو جانبه درباره ثبات استراتیژیک را آغاز کنند.

با این حال؛ پسکوف افزود: «ایالات متحده به سختی می‌تواند به‌عنوان یک شریک شناخته شود». وی همچنین ادعاهای بایدن درباره دخالت روسیه در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۲۲ امریکا را رد کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email