کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، می‌گوید که امریکایی‌ها بسیاری از خواسته‌های ایران را در مذاکرات احیای برجام نپذیرفته‌اند و برای برداشتن بعضی تحریم‌ها شرط‌ گذاشته‌اند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ به گفته آقای غریب‌آبادی شرط امریکا برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست “گروه‌های تروریستی”، پذیرفتن بندی از سوی ایران برای انجام گفتگوهای آتی درباره “مسایل منطقه‌ای” است که به گفته او «کاملا با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است».

مذاکرات وین با هدف رفع تحریم‌های ایران و بازگشت به برجام، بعد از شش دور به بن‌بست رسیده و ایران گفته است که بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رییسی از سر گرفته خواهد شد.

صبح روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در آخرین دیدارش با اعضای دولت حسن روحانی از اعتماد این دولت به غربی‌ها انتقاد کرد و گفت: «امریکا می‌خواهد توافق هسته‌ای را برای مسایل موشکی و منطقه‌ای گروگان بگیرد».

ساعاتی بعد سایت دفتر آقای خامنه‌ای مصاحبه‌ای با کاظم غریب‌آبادی منتشر کرد و از او درباره جزییات “موضع عنادآمیز” امریکا در مذاکرات وین پرسید.

آن طور که آقای غریب‌آبادی توضیح داده؛ امریکا بسیاری از خواسته‌های اصلی ایران را رد کرده است.

به گفته او؛ علاوه بر گذاشتن شرط مذاکره درباره نقش ایران در منطقه، امریکا حاضر به انجام بسیاری از خواسته‌های ایران نشده است؛ از جمله:

  • لغو دستور اجرایی تحریم تسلیحات متعارف که ایران می‌گوید خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره اجرای برجام است
  • رفع تحریم‌ها علیه بیش از ۵۰۰ نفر که در زمان دولت دونالد ترامپ به دلایل غیرهسته‌ای تحریم شدند
  • لغو قانون تحریمی کاتسا (قانون مقابله با دشمنان تمریکا از طریق تحریم‌)
  • دادن تضمین برای جلوگیری از خروج دوباره امریکا از برجام در آینده حتا برای یک “دوره زمانی معقول”
  • بحث درباره خسارات وارده به ایران بعد از خروج امریکا از برجام
  • پذیرش یک دوره راستی‌آزمایی بعد از رفع تحریم‌های امریکا علیه ایران

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در سخنرانی خود به بخشی از این موارد اشاره کرده بود.

آقای خامنه‌ای گفت: «امریکایی‌ها شرط می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعدا درباره برخی موضوعات صحبت شود وگرنه توافقی نخواهیم داشت».

به گفته رهبر جمهوری اسلامی؛ «آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله، بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسایل موشکی و منطقه‌ای فراهم کنند».

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به درخواست ایران برای گرفتن تضمین عدم خروج از برجام هم اشاره کرد و گفت: «اکنون هم که به امریکایی‌ها گفته می‌شود تضمین دهید که توافق را در آینده نقض نخواهید کرد، می گویند تضمین نمی‌دهیم».

رهبر جمهوری اسلامی که خود به روشنی گفته است؛ مسوول تعیین سیاست‌های بالادستی در زمینه روابط خارجی است، در دیدار خداحافظی با دولت حسن روحانی با انتقاد از “اعتماد به غرب” گفت: «هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و امریکا کردید ناموفق بودید و هر جا که بدون اعتماد به غرب، حرکت و از آنها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email