اشرف غنی رییس جمهور افغانستان اعلام کرده است که گروه طالبان روابط پیچیده‌ای با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین المللی دارد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) در «نشست ویژ بورد مشترک نظارت و انسجام» در کابل گفت: «در حال حاضر گروه طالبان روابط پیچیده‌ای با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی دارد».

وی افزود: «بیش از ده هزار تروریست خارجی از جمله گروه‌های جیش محمد، لشکر طیبه، داعش و القاعده که در کنار طالبان علیه نیروهای امنیتی می‌جنگند، ابعاد جدیدی به اوضاع امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی بخشیده است».

غنی تاکید کرد: «قاچاق معدن، ماین‌گذاری و حمله‌ با موتر بمب‌گذاری شده، قتل‌های انتقام‌جویانه، ازدواج‌های اجباری و غیره از سوی طالبان صورت می‌گیرد. به همین دلیل، جامعه‌ جهانی باید درباره‌ تمایل طالبان و حامیان این گروه نسبت به روند صلح و توافق سیاسی تجدید نظر کند».

وی اظهار داشت: «هرچند علمای اسلام در جهان اعلام کردند که جنگ طالبان هیچ بعد دینی و مذهبی ندارد؛ اما طالبان آتش این جنگ را گسترده‌تر کرده‌اند. هیچ کسی در این کشور، عناصر غیردولتی را نمی‌خواهد».

گفتنی است که هم‌زمان با آغاز روند خروج نظامیان ناتو از جمله امریکا از افغانستان، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی این کشور و شبه‌نظامیان طالبان در بسیاری از ولایت‌ها به شدت ادامه دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email