قوه قضاییه ایران اعلام کرد که شماری از محکومین حوادث عقرب/آبان ۱۳۹۸ مشمول آزادی مشروط و عفو شدند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ گرچه قوه‌ قضاییه درباره این افراد جزییات بیشتری اعلامی نکرد؛ اما نرگس محمدی از زندانیان سابق سیاسی و کنشگر حقوق بشر در مطلبی اینستاگرامی گفت که سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیرحسین مرادی که به اعدام محکوم شده بودند، عفو شده و به زودی آزاد می‌شوند.

دستگاه قضایی ایران روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) اعلام کرد که بنابر درخواست رییس قوه قضاییه از رهبری جمهوری اسلامی، ۱۰۰ نفر از محکومان امنیتی از جمله برخی از محکومان حوادث آبان سال ۹۸ مشمول عفو شدند.

این نهاد اعلام کرد که در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر از محکومان مشمول عفو شدند که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۸۶ درصدی داشته است.

این نهاد از واژه «ارفاق قانونی» در بیانیه خود استفاده کرده و گفته است: «ساز و کار آزادی مشروط و عفو در مورد متهمانی که هنوز حکم محکومیت آن‌ها قطعی نشده صدق نمی‌کند لذا یا باید برای آن‌ها دادگاه مجدد برگزار شود و یا ممکن است در شرایط دیگری مورد عفو قرار گیرند».

حوادث خونین عقرب/آبان ماه ۱۳۹۸ در ایران ابتدا با اعتراض به گران شدن قیمت بنزین شروع شد؛ اما دامنه این اعتراض‌ها پس از سرکوب‌ با مطالباتی دیگر به بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش پیدا کرد.

ایران هنوز به طور رسمی شمار کشته شده‌های این حوادث را اعلام نکرده است و تنها وزیر داخله به طور تلویحی گفته حدود ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند. عبدالرضا رحمانی فضلی سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که «حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آنها شهید شدند».

با این حال؛ سازمان عفو بین الملل می‌گوید دست‌کم ۳۰۴ نفر در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند. این نهاد مشخصات این افراد را منتشر کرده است؛ اما برخی منابع آمار کشته‌ها را بیش از این اعلام کرده‌اند.

غلامحسین اژه‌ای، رییس جدید قوه قضاییه ایران سه روز پیش با تعدادی از خانواده‌های اعتراضات عقرب/آبان ۹۸ دیدار کرد و در آن دیدار قول داده بود که برخی از معترضان آبان مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند.

تاکنون مقامات ایران از تعداد افراد بازداشت شده آن سال آماری را اعلام نکرده‌اند؛ اما دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر همچنان ادامه دارد.

نرگس محمدی: امیرحسین مردادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی آزاد می شوند

از سوی دیگر نرگس محمدی در مطلبی اینستاگرامی نوشت که «طی تماس تلفونی از داخل زندان باخبر شدیم که تعداد زیادی از زندانیان آبان ۹۸ به همراه امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شامل عفو شده‌اند و به زودی آزاد خواهند شد».

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی که پس از اعتراض‌های سراسری عقرب/آبان بازداشت شده بودند، حوت/اسفند ۱۳۹۸ در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شدند. دادگاه انقلاب این سه نفر را  به اتهام «خروج غیرقانونی از کشور» و «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام» محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

این سه تن در این دادگاه همچنین به اتهام «سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب» به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری پیش از این گفته بودند که پس از بازداشت امیرحسین مرادی، دو نفر دیگر از متهمان این پرونده به ترکیه فرار کرده بودند، اما نیروهای ترکیه آن‌ها را به ایران برگرداندند.

نهایی شدن این حکم اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشت و هشتگ «اعدام نکنید» در شبکه‌های اجتماعی برای لغو حکم این سه نفر داغ شد. در نهایت دیوان عالی ایران اعلام کرد که اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث عقرب/آبان پذیرفته شده است و پرونده مجددا در شعبه دیگری رسیدگی می‌شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email