طرح محدودیت انترنت و پیام‌رسان‌ها بدون ارجاع به صحن علنی مجلس ایران و بر اساس اصل 85 قانون اساس این کشور بررسی خواهد شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ نمایندگان مجلس ایران با بررسی طرح محدودیت انترنت و پیام‌رسان‌ها بدون ارجاع به صحن علنی مجلس و بر اساس اصل 85 قانون اساس این کشور موافقت کردند.

بر این اساس؛ کمیسیون ویژه‌ای به منظور بررسی این طرح تشکیل خواهد شد.

در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) مجلس ایران، 121 تن از 209 نماینده حاضر به بررسی طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» بر اساس اصل 85 قانون اساسی رای مثبت دادند.

بدین ترتیب طرح مذکور بدون ارجاع به صحن علنی مجلس ایران بررسی و به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

طبق اصل 85 قانون اساسی ایران، سمت نمایندگی قایم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند؛ ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌ها نگران شدیدتر شدن فیلترینگ و محدودیت انترنت با تصویب این طرح هستند.

معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس ایران با انتقاد از برگزاری جلسه غیرعلنی برای بررسی این طرح، گفت: «مجلس برای آب خوزستان،‌ کرونای سیستان و بلوچستان و مشکل واکسیناسیون جلسه غیرعلنی نداشت؛ اما برای طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و بررسی آن طبق اصل 85 جلسه غیر علنی برگزار کرد آن هم در حالی که ایرادات اساسی به آن وارد است».

از سوی دیگر؛ رضا تقی‌پور نماینده تهران و از طراحان این طرح نیز در حمایت از آن گفت: «می‌گویند از فردا گوگل و اینستاگرام بسته می‌شود، این‌گونه نیست. طبق این طرح تا زمانی که نرم‌افزارها و پلتفرم‌های داخلی رشد نکرده و نتوانند تمام سرویس‌های مورد نظر را ارایه دهند، متوقف نمی‌شوند».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email