گارد ساحلی ترکیه و سازمان بین‌المللی مهاجرت روز چهارشنبه (6 اسد/مرداد – 28 جولای) اعلام کرده اند که آنکارا یک قایق حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر غیرقانونی افغانستانی را در دریای اژه توقیف کرده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ یکی از مقام‌های گارد ساحلی ترکیه گفته است که از ۲۳۱ مهاجر سرنشین این قایق ۲۰۸ نفر افغانستانی هستند و دیگران تابعیت سوریه، ایران، اریتره و پاکستان را دارند. به گفته او مهاجران بازداشت شده قصد داشتند از طریق دریای اژه به ایتالیا بروند.

گارد ساحلی ترکیه همچنین دو تبعه این کشور که هدایت قایق حامل مهاجران غیرقانونی را بر عهده داشتند، بازداشت کرد. سرنشینان قایق هم توسط گارد ساحلی ترکیه به مرکز اخراج پناهجویان در شهر آیواجیک در غرب ترکیه منتقل شدند.

رهگیری قایق حامل پناهجویان در نزدیکی سواحل غربی ترکیه در حالی صورت گرفته است که خبرها از مهاجرت صدها شهروند افغانستان به شرق ترکیه حکایت دارند که از طریق ایران به این کشور می‌روند.

تلاش شهروندان افغانستان برای مهاجرت از این کشور با خروج نیروهای نظامی امریکا و متحدان اروپایی اش از افغانستان و تشدید درگیری‌ها میان دولت مستقر در کابل و شبه نظامیان طالبان افزایش یافته است.

مهاجران افغانستانی در سال‌های گذشته نیز برای رفتن به اروپا از ایران و ترکیه عبور می‌کردند؛ اما افزایش تعداد مهاجران بازداشت شده در این ماه، بر نگرانی‌ها برای شروع موج جدید مهاجرت افزوده است.

مسوولان ترکیه هفته گذشته اعلام کردند که طی 10 روز، هزار و 500 مهاجر غیرقانونی که اکثر آنها افغانستانی بودند را در نزدیکی مرز ایران بازداشت کرده اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد از حضور بیش از ۱۰۰ هزار پناهجوی افغانستانی در ترکیه در سال گذشته خبر داده است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پیشتر گفته بود که آنکارا از نزدیک هجوم مهاجران افغانستان برای ورود به کشورش را زیر نظر دارد.

به گزارش منابع خبری؛ ترکیه که در حال حاضر میزبان ۳.۷ میلیون پناهجوی سوری است، تصمیم دارد از موج جدید مهاجرت به این کشور جلوگیری کند.

از همین رو ترکیه در حال نصب یک دیوار بتنی 63 کیلومتری در مرز خود با ایران است؛ مسیری که بسیاری از مهاجران غیرقانونی افغانستان از آنجا عبور می‌کنند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email