فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) اعلام کرده که ۹۵ درصد از نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان از این کشور خارج شده‌اند.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ سنتکام در صفحه توییتر خود نوشته بعد اعلام رسمی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از سوی جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، تاکنون معادل ۹۸۴ بار هواپیمای سی -۱۷ لوازم از افغانستان بیرون برده شده و بیش از ۱۷ هزار و ۷۴ قطعه تجهیزات نیز برای تخریب سپرده شده است.

فرماندهی مرکزی امریکا گفته است که تمام تجهیزاتی که برای تخریب سپرده شده، مربوط به تجهیزات دفاعی نبوده و تجهیزات اصلی نیز محسوب نمی‌شدند.

سنتکام افزوده که هفت پایگاه نیز در این مدت به ارتش افغانستان واگذار شده است.

در بیانیه خبری این نهاد آمده که ژنرال مکنزی، فرمانده سنتکام در سفر اخیرش به کابل، نسبت به کمک طولانی‌مدت امریکا به افغانستان و نیروهای ملی این کشور اطمینان داده است.

در روزهای اخیر با افزایش حملات طالبان، نیروهای دولتی افغانستان کنترل شماری از ولسوالی‌ها را از دست دادند. اما در روزهای اخیر مقام‌های افغانستان اعلام کردند که کنترل ۳۵ ولسوالی را از طالبان پس گرفته‌اند.

در این گزارش از ژنرال مکنزی، فرمانده مرکزی امریکا نقل قول شده که در چند روز گذشته امریکا حملات هوایی خود را به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان افزایش داده است.

او افزوده است که امریکا آماده است در صورت ادامه حملات طالبان، سطح حمایتش را از نیروهای افغانستان ادامه دهد.

او گفته است که در کنار حمایت هوایی، امریکا به پشتیبانی، حمایت مالی، شریک کردن اطلاعات و مشورت امنیتی با افغانستان همکاری خواهد کرد.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email