سفیر روسیه در امریکا از آمادگی مسکو برای برگزاری نشست جدید “تروییکای توسعه یافته” با شرکت امریکا، پاکستان و افغانستان خبر داد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن می‌گوید؛ از آنجا که روسیه و ایالات متحده در افغانستان منافع مشترک دارند، نیاز است تا مذاکرات آغاز و یک حکومت انتقالی – ایتلافی ایجاد شود و مسکو آماده است دور جدید کنفرانس “تروییکای گسترش یافته” در مورد افغانستان را میزبانی کند.

به گفته آناتولی آنتونوف، روسیه و ایالات متحده باید گفتگوی اساسی درباره افغانستان را ادامه دهند. سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روابط دو جانبه را در سطح نمایندگان ویژه ارزیابی می کنند. منافع ما و هماهنگی تلاش ها میان مسکو و واشنگتن در حل و فصل افغانستان از بسیاری جهات  با هم مشابه است. با توجه به تشدید اوضاع در افغانستان  مهم است که روند مذاکرات اساسی بین کابل و طالبان برای تشکیل یک رهبری انتقالی – ایتلافی  جدید، آغاز شود

آنتونوف گفت: «از طرف ما این آمادگی وجود دارد تا زمانی که شرایط لازم مهیا شود نشست بعدی تروییکای گسترش یافته با مشاركت روسیه، آمریكا، چین و پاكستان را در مسكو برگزار كنیم. نمایندگان دولت افغانستان و مخالفان مسلح به این نشست دعوت شوند. در یک فضای سازنده، درباره مشخصات دولت آینده افغانستان بحث شود. مهم است که نیروهای سیاسی افغانستان بدون فشار خارجی در این مورد به توافق برسند».

گفتنی است نخستین دور کنفرانس موسوم به تروییکای توسعه یافته اواخر ماه آپریل امسال در قطر برگزار شد که در آن کشورهای روسیه، چین، امریکا و پاکستان در اطلاعیه ای مشترک حمایت از مذاکرات بین‌ افغانستانی برای کمک به طرف‌ها با هدف توافق و آتش‌بس جامع اعلام کردند.

این کشورها تاکید کردند به  هیج عنوان از حکومتی که با زور و خشونت  در افغانستان حاکم شود، حمایت نمی ‌کنند.

در این نشست با توجه به خروج نیروهای ناتو و امریکا، تاکید شده است که هرنوع خروج باید متضمن ثبات افغانستان باشد و  در جریان خروج از افغانستان، روند صلح نباید مختل شود و هیچ گونه جنگ و خونریزی  رخ دهد و امنیت نیروهای بین‌المللی تامین شود.

کشورهای عضو تروییکای توسعه‌یافته، از طالبان خواسته‌اند که تعهدات خود درباره قطع روابط با گروه‌های تروریستی و جلوگیری از استفاده گروه‌ها و افراد تروریستی از خاک افغانستان برای تهدید امنیت هر کشور دیگر عمل کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email