ژنرال جان هایتن معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا، در کنفرانس خبری در دانشگاه فناروی‌های پیشرفته اظهار داشته است که ایالات متحده نیروهای خود را از عراق خارج می کند؛ زیرا ایالات متحده باید تمرکز خود را بر تهدیدهای روسیه و چین بگذارد.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ هایتن گفته است: «خطر اصلی در دراز مدت برای ملیت‌ها چین و کوتاه مدت روسیه است. ما باید اطمینان حاصل کنیم که اهداف خود را بر روی آنها متمرکز می کنیم». درعین حال وی می‌افزید که برای تاییدی این خبر منتظر اعلامیه کاخ سفید است.

معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا، می‌گوید که اوضاع پیش آمده در افغانستان و عراق نشان دهنده خبرهای ناگوار برای خاورمیانه است و امریکا باید برای حل مشکلات آنها اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد که ایالات متحده اوضاع در خاورمیانه را با تمام قوت نظاره خواهد کرد.

یادآوری می‌کنیم که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در ۱۴ اپریل از برنامه خود برای آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه می و تکمیل آن تا ۱۱ سپتمبر خبر داد. این تصمیم با تعهدات واشنگتن برای بازگرداندن نیروهای خود به خانه تا اول ماه می ۲۰۲۱، که در توافق نامه فبروری سال ۲۰۲۰ در دوحه بین دولت پیشین ایالات متحده و طالبان به امضا رسیده است، متفاوت است.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email