جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده از شروع «مرحله جدید» و پایان «ماموریت نظامی» امریکایی‌ها در عراق خبر داد. وی تصریح کرد که ماموریت نظامی امریکایی‌ها در عراق تا پایان سال متوقف می‌شود.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ جو بایدن که پذیرای مصطفا کاظمی، نخست وزیر عراق در کاخ سفید بود، روز دوشنبه ۲۶ جولای از امضای توافق‌نامه‌ای خبر داد که به‌طور رسمی پایان ماموریت نظامی واشنگتن در عراق، ۱۸ سال پس از اعزام نیرو به این کشور را تا پایان سال ۲۰۲۱ اعلام می‌کند.

بایدن و کاظمی در نخستین گفتگوی رو در رو در دفتر کاخ سفید با یکدیگر دیدار کردند که بخشی از مذاکرات استراتیژیک بین ایالات متحده و عراق توصیف شده است.

بایدن در جمع خبرنگاران پس از گفتگو با نخست وزیر عراق گفت: «نقش ما در عراق با آموزش، یاری‌رسانی و مقابله با داعش ادامه می‌یابد». رییس جمهوری امریکا تصریح کرد که در صورت لزوم، نیروهای این کشور در عراق باقی می‌مانند.

وی تاکید کرد که همکاری ضد تروریستی امریکا با عراق ادامه خواهد داشت. وی این موضوع را مرحله جدیدی از ارتباط با بغداد توصیف کرد.

در حال حاضر ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در عراق حضور دارند. سال گذشته با دستور دونالد ترامپ، رییس جمهوری وقت امریکا این نیروها کاهش پیدا کردند. پیش بینی می‌شود نقش نیروهای ایالات متحده در عراق به آموزش و مشاوره ارتش این کشور در دفاع از خود تغییر یابد. البته پیش از این واشنگتن به سمت تمرکز روی آموزش نیروهای عراقی پیش رفته است.

ایتلاف تحت رهبری امریکا در ماه مارچ ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد و صدام حسین از قدرت ساقط شد. امریکا عراق را متهم کرده بود که سلاح‌های کشتار جمعی دارد اما چنین سلاح‌هایی هرگز پیدا نشد.

در سال‌های اخیر ماموریت نیروهای ایالات متحده امریکا به مقابله با داعش در عراق و سوریه تبدیل شد.

طرح خاتمه ماموریت رزمی ایالات متحده در عراق به‌دنبال تصمیم بایدن برای خروج کامل از افغانستان پس از نزدیک به ۲۰ سال از آغاز جنگ به دستور جورج بوش در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ مطرح می‌شود.

یک مقام ارشد دولت امریکا به آسوشیتدپرس گفت که نیروهای امنیتی عراق «آزمایش شده‌اند» و ثابت کرده‌اند قادر به محافظت از کشور خود هستند.

این مقام گفت که با این حال دولت بایدن همچنان معتقد است داعش یک تهدید قابل توجه است.

از سوی دیگر؛ نخست وزیر عراق تایید کرده که امریکا به بغداد کمک کرده‌ است: «با هم جنگیدیم و داعش را شکست دادیم».

پیش از این کاظمی به آسوشیتدپرس گفته بود که دیگر نیازی به نیروهای رزمی خارجی در خاک عراق نیست.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email