وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه (4 اسد/مرداد – 26 جولای) اعلام کرد که اگر ایران به زودی به میز مذاکره برنگردد، فرصت رسیدن به یک توافق با قدرت‌های جهانی و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جریان نشست خبری روزانه با خبرنگاران با این پرسش روبرو شد: «بارها گفته‌اید که زمان محدودی برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد. می‌خواهید چقدر منتظر بازگشت به مذاکرات هسته‌ای بمانید آنهم در حالی که توانایی‌های هسته‌ای ایران هر روز در حال افزایش است؟».

او در پاسخ گفت: «ضروری است که ایران به میز مذاکره برگردد. در جریان شش دور گذشته پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما ایران، با اعمالش، همچنان به وخامت اوضاع هسته‌ای ادامه می‌دهد. اگر ایران همین راه را ادامه دهد، نه تنها زمان رسیدن به توافقی برای لغو تحریم‌ها به تاخیر می‌افتد؛ بلکه این احتمال وجود دارد که مذاکرات وین پایان یابد و فرصت احیای برجام به خطر بیافتد».

خانم فول درمول در ادامه گفت: «ما در حال رایزنی نزدیک با شرکای اروپایی خود و سایر شرکای برجام همچنین با ایالات متحده درباره این وضعیت هستیم؛ با این هدف که مذاکرات هرچه سریعتر از سر گرفته شوند و یک توافق حاصل گردد».

ایران می‌گوید که ادامه مذاکرات هسته‌ای را به دولت آینده ابراهیم رییسی، برنده انتخابات ریاست جمهوری واگذار کرده است.

ابراهیم رییسی دوره ریاست جمهوری خود ۱۰ روز دیگر یعنی در ۱۴اسد/مرداد آغاز خواهد کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email