وزیران خارجه پاکستان و چین گفته‌اند که صلح و ثبات در افغانستان برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، اتصال و رفاه در منطقه حیاتی است. آن‌ها از طرف‌های جنگ در افغانستان خواسته‌اند که آتش‌بس همه‌جانبه کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ در اعلامیه مشترک این دو مقام که در پایان دیدار و گفتگوی آن‌ها در چین منتشر شده، از همه طرف‌ها در افغانستان خواسته شده که «با همدیگر به شدت کار کنند تا به یک حکومت فراگیر و همه جانبه و جامع از طریق مذاکره» دست یابند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته‌اند که دو طرف تعهد خود را به تسهیل و حمایت از روند صلح افغانستان که “به رهبری و مالکیت افغانستان” باشد، اعلام می‌کنند.

آنان همچنین گفتند که خواستار یک افغانستان صلح آمیز، با ثبات، متحد و سعادتمند هستند که با تروریسم مقابله کند و با همسایگان خود با صلح زندگی کند.

آن‌ها گفتند حمایت خود را از بازسازی صلح‌آمیز افغانستان اعلام می‌کنند و آماده هستند تا روابط اقتصادی و بازرگانی خود را با این کشور گسترش دهند. آنان گفته که از افغانستانی حمایت خواهد کرد تا به ظرفیتی برسد که به طور مستقل به توسعه خود ادامه دهد.

در هفته‌های اخیر تنش میان کابل و اسلام آباد بیشتر شده است.

دولت افغانستان همواره پاکستان را متهم کرده که با حمایت از طالبان، باعث ادامه خشونت‌ها در این کشور شده است. چند روز قبل نیز اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در جلسه کابینه گفته بود که مسوولیت خونریزی در این کشور به دوش طالبان و حامیان آن است.

او گفت؛ زمانیکه که امریکا اعلام کرد نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، اوگفته بود که طالبان و پاکستان باید تصمیم بگیرند. «اینها تصمیم به جنگ گرفتند، مسوولیت تمام خرابی‌ها و خونریزها به دوش اینها است».

آقای غنی بهار امسال نیز خطاب به پاکستان گفت: «اگر شما آسایش ما را می‌خواهید، شما نیز آسایش خواهید داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است».

او اضافه کرد؛ در صورتی که پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری کند.

با اظهارات تازه وزیران خارجه پاکستان و چین انتظار می‌رود از شدت تنش‌های سیاسی افغانستان و پاکستان کاسته شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email