اداره اطلاعات ملی امریكا روز جمعه (4 سرطان/تیر – 25 جون) با انتشار گزارشی اعلام کرد که برای شناسایی اشیای ناشناس پرنده یا اصطلاحا «بشقاب‌پرنده» که موارد مشاهده آنها تاکنون ثبت شده، نیاز به جمع‌آوری اطلاعات بیشتری دارد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ در این گزارش آمده است که از ۱۴۴ مورد ثبت دیدن اشیای ناشناخته در حال پرواز در آسمان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۱، تاکنون ۱۴۳ مورد قابل شناسایی نبوده است. بیشتر گزارش‌های مشاهده اجسام مرموز مربوط به دو سال گذشته بوده است.

دولت امریکا در گزارش خود که از مدت‌ها پیش انتظار انتشارش می‌رفت، این موارد مرموز را «پدیده‌های هوایی ناشناخته» خوانده است.

در گزارش اطلاعاتی امریکا آمده است كه تنها یكی از این موارد با اطمینان بالا شناسایی شده و آن هم مربوط به یک بالن بزرگ در حال خالی شدن بوده است.

بر پایه همین گزارش؛ ۱۸ مورد از مشاهدات ثبت شده نیز شامل «حرکات و خصوصیات پروازی» نامعمول است.

در گزارش اطلاعات ملی امریکا آمده است: «در موارد ثبت شده اشیایی دیده شده‌اند که در هنگام وزیدن باد بالای سطح دریا ثابت مانده‌اند یا در خلاف جهت باد، به طور ناگهانی و یا با سرعت قابل ملاحظه‌ای حرکت می‌کنند، بدون این که نیروی پیشرانه آنها قابل تشخیص باشد».

همین گزارش می‌افزاید که این اشیای همچنین طوری به نظر می‌رسند که گویی «فناوری پیشرفته»ای دارند.

فرضیه‌های مختلف برای توضیح این پدیده‌ها به پنج دسته بخش‌پذیرند که شامل اثرات آشفتگی به وجود آمده در هوا، پدیده‌های جوی طبیعی، عملیات سری امریکا، فعالیت سامانه‌های دشمنان خارجی امریکا مانند چین و روسیه یا سایر دلایل است.

با این حال؛ در این گزارش که به کمیسیون‌های پارلمانی در کنگره امریکا فرستاده شده، گفته شده است که «کمبود گزارش‌های با کیفیت بالا» درباره پدیده‌های مشاهده شده، مانع از «نتیجه‌گیری قاطع» درباره آنها می‌شود.

بشقاب‌پرنده‌ها همواره بخشی از فرهنگ عامه و درونمایه داستان‌های علمی تخیلی را تشکیل می‌داده‌اند؛ اما اخیرا مقامات نگرانی از بروز پدیده‌های ناشناخته در حوزه امنیت ملی، به ویژه در نزدیکی سایت‌های دفاعی را جدی تلقی می‌کنند.

کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع امریکا در یادداشتی که پس از این گزارش منتشر شد، نوشت: «بسیار مهم است که ایالات متحده امنیت و ایمنی عملیات خود در محدوده‌های وزارت دفاع را حفظ کند. به همین منظور بسیار مهم است که هر زمان اعضای نیروی هوایی ارتش یا سایر پرسونل دولت شاهد مداخله اجسام پرنده یا سایر اشیای مرموز در آسمان بودند، آن را گزارش دهند».

وی گفت قرار است ماموریت شناسایی این گونه پدیده‌ها در وزارت دفاع رسمیت بیابد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email