سخنگوی دولت ایران گفت ممکن است هفته آینده آخرین دور مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای باشد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران طی نشست خبری با خبرنگاران درباره روند مذاکرات وین میان این کشور و گروه 4+1 به منظور احیای توافق هسته‌ای، گفت: هفته آینده ممکن است آخرین دور مذاکرات در وین باشد.

ربیعی افزود: هفته آینده ممکن است آخرین دور مذاکرات در وین باشد که البته این مسئله بستگی به تصمیم طرف‌های مقابل و اراده آنها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها دارد. بنابراین در جریان طبیعی امور، در صورتیکه دیگر طرف‌ها آماده باشند، دولت مانعی برای اتمام مذاکرات ندارد. اما اگر به هر دلیلی توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم اتفاق نیفتد، مسئولیت مذاکرات و تصمیم درباره جزییات آن بر عهده دولت سیزدهم خواهد بود.

سخنگوی دولت ایران تصریح کرد: در حال حاضر تقریبا درباره همه اختلافات مهم طرفین، تفاهم کلی صورت گرفته و اسناد مربوطه آماده شده است. اکنون به یک متن روشن و فاقد ابهام در همه کارگروه‌ها رسیده‌ایم. آن‌چه باقی ‌مانده بیش از آن‌که به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌ها است و اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود و هیچ بعید نیست که وارد دور پایانی گفت‌وگوها شویم.

وی، ابراهیم رییسی را «رئیس جمهور همه مردم ایران با همه سلایق و گرایش های سیاسی و اجتماعی» خواند و افزود: با شناخت و تجاربی که از منتخب ملت دارم و همانگونه در اظهارات کارزار تبلیغاتی هم بیان کرده اند سیاست تعاملی، واقع بینی، عملگرایی، مصلحت اندیشی، باورمندی به عدالت و اعتقاد به خردجمعی در برنامه کار دولت ادامه قرار خواهد داشت.

ربیعی از گفتگوی حسن روحانی و ابراهیم رییسی درباره برجام نیز خبر داد و گفت: آقای روحانی رئیس جمهور بلافاصله بعد از اتمام جلسه ستاد کرونا ‌به دفتر آقای رئیسی در قوه قضاییه رفتند و ضمن اعلام آمادگی دولت مستقر برای ارائه اطلاعات مورد نیاز دولت آتی در دوران انتقالی، گزارشی از مهمترین مشکلات فعلی کشور مثل موضوع تامین کالا را مطرح کردند. همچنین در خصوص چگونگی ادامه کار و برنامه گروه مذاکره کننده برجام، صحبتهایی انجام شد. دیروز هم آقای ظریف با ایشان دیدار کرد. همچنین آقای عراقچی هم جلسه‌ای با رئیس جمهور منتخب داشت.

وی درباره کاهش چشمگیر میزان مشارکت و آرای باطله 14.5 درصدی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور نیز عنوان داشت: تاکید می‌کنم همین مشارکت قابل قبول بوده و قابل مقایسه با بسیاری از کشورها هم نیست. بنابراین هر گونه تحلیلی در یک برنامه سخنگویی نمی‌تواند حاوی تبیینی جامعه شناختی عمیق و درستی باشد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email