با آغاز خروج سربازان امریکا و دیگر نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان نبرد خونینی را برای تسلط بر ولسوالی‌ها در این کشور آغاز کرده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ تنها در دو روز گذشته بیش از ۸۰ ولسوالی صحنه رویارویی مسلحانه شدید میان شورشیان طالبان و نیروهای دولتی بوده است، به طوری که رسانه‌های محلی از کشته شدن دست کم ۱۰۰ نفر از نیروهای طالبان و ۹۰ سرباز ارتش خبر دادند.

گروه طالبان در تازه‌ترین حمله خود در صبح پنجشنبه (27 جوزا/خرداد – 17 جون) دو پاسگاه پولیس در ولایت دایکندی را به تصرف خود درآورد. منابع محلی گفته اند که در نتیجه حمله جنگجویان طالبان چهار نیروی امنیت ملی و خیزش مردمی کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. احتمالا ۱۲ تن از جنگجویان طالبان نیز در این درگیری کشته شده‌اند.

این دو پاسگاه امنیتی در روستای سرتگاب در ولسوالی پاتو واقع شده‌اند. ولسوالی پاتو از دو روز پیش به‌ این‌سو در محاصره طالبان قرار داشت و نیروهای مستقر در این پاسگاه‌ها به دلیل کمبود تجهیزات و مواد غذایی نتوانستند در برابر حملات طالبان مقاومت کنند.

دست‌به‌دست شدن ولسوالی‌ها

اداره ولسوالی دولت‌آباد ولایت فاریاب نیز میان نیروهای دولتی و طالبان دست‌به‌دست شده است؛ اما وزارت دفاع ملی روز چهارشنبه اعلام کرد که مرکز ولسوالی خان‌آباد ولایت قندوز را که چند روز پیش به دست طالبان سقوط کرده بود، پس گرفته است.

فوزیه یفتلی، عضو شورای ولایتی قندوز به طلوع نیوز گفته است که در نتیجه شلیک نیروهای دولتی در منطقه دوره در ولسوالی خان‌آباد این ولایت، ۵ فرد غیرنظامی شامل زنان و کودکان کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شورای ولایتی فاریاب نیز روز چهارشنبه از سقوط دوباره ولسوالی دولت‌آباد به دست طالبان خبر داد. اما ارتش با رد این خبر گفت که در این ولسوالی نیروهای دولتی «تلفات سنگینی» به طالبان وارد کرده‌اند.

عبدالاحد ایل‌بیک، عضو شورای ولایتی فاریاب در این زمینه گفته است که در نتیجه درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای دولتی در این ولایت ۱۵ تن از کوماندوها و دیگر اعضای ارتش ملی کشته شده‌اند.

با این حال؛ منابع محلی می‌گویند که پس از عملیات مشترک نیروهای دولتی و تسلط بر مرکز ولسوالی دولت‌آباد فاریاب در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه، با حمله جنگجویان طالبان این ولسوالی دوباره سقوط کرده است. شماری از سربازان ارتش محاصره شده و شماری دیگر هم با تانک از محل درگیری فرار کردند.

یک عضو شورای محلی گفته است که جنگجویان طالبان تمام نیروهای ارتش را که در محاصره قرار گرفته بودند، «تیرباران» کردند.

جنگجویان طالبان هفته گذشته ولسوالی قیصار فاریاب را نیز گرفته بودند.

در ولسوالی ده‌یک غزنی نیز یک بالگرد نظامی هدف شلیک گلوله واقع شده و آسیب دیده است.

درگیری‌ها در غرب

غرب افغانستان نیز صحنه درگیری بوده است. شماری از نیروهای دولتی در ولسوالی اوبه هرات می‌گویند که از چندین روز به این سو محاصره شده نمی‌توانند زخمیان خودشان را به شفاخانه منتقل کنند.

برخی از نمایندگان مجلس افغانستان اوضاع امنیتی ولایت فراه را «نگران‌کننده» خوانده‌اند. عبدالستار حسینی، عضو مجلس نمایندگان با متهم کردن سپاه پاسداران ایران و پنجابی‌های پاکستان گفت: «ولسوالی جوین ما سقوط کرده، خواهران ما، برادران ما، جوانان ما شهید شدند. تمام ملت فراه شاهدند که پنجابی‌های پاکستان و سپاه ایران شامل جنگ است».

آقای حسینی پیش از این نیز در سفر به ولایت هرات در ۶ دلو/بهمن ۱۳۹۹ با متهم کردن ایران گفته بود: «اجیران ایران» وضعیت امنیتی هرات را خراب کرده‌اند.

رییس شورای ولایتی فراه نیز نسبت به بروز «فاجعه انسانی» در این ولایت در صورت بی‌توجهی حکومت مرکزی هشدار داده است.

ولایت فراه در غرب افغانستان و در همسایگی ایران قرار دارد.

واکنش دولت: نتیجه سقوط ولسوالی‌ها آسیبی جبران‌ناپذیر است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در پیوند با حملات روزهای اخیر طالبان گفت که سقوط ولسوالی‌ها آسیب جبران‌ناپذیر به تاسیسات دولتی و مکاتب وارد می‌کند.

او که روز چهارشنبه در نشستی تحت عنوان «تامین آتش بس و دست‌یافتن به صلح» سخن می‌گفت؛ تاکید کرد: «سقوط ولسوالی‌ها تنها پیامد نظامی ندارد؛ بلکه به روند کمک‌های بشردوستانه، تاسیسات عام‌المنفعه، زنان، کودکان و مکاتب آسیب جبران‌ناپذیر می‌زند».

طالبان در چند روز اخیر پس از تصرف ولسوالی‌ها، تاسیسات دولتی را منهدم کرده یا به آتش‌ کشیدند. انفجار ساختمان ولسوالی اناره دره در ولایت فراه از آن جمله بود که با واکنش‌های گسترده مواجه شد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی گفت که با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان وضعیت استثنایی پیش آمد و طالبان از این فرصت استفاده کرده و جنگ را شدت بخشیدند.

وی افزود: «در قسمت آمادگی‌ها برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان کوتاهی صورت گرفته است. باید مردم افغانستان به لحاظ ذهنی آماده این کار می‌گردیدند».

او گفت که جنگ به شدت جریان دارد؛ ولی «طالبان نمی‌توانند از طریق نظامی پیروز شوند و نباید فرصت صلح از دست برود».

واکنش کنگره امریکا به وضعیت خطرناک مترجمان افغانستانی

در حالی که خدمات صدور ویزه در سفارت امریکا به دلیل شرایط کرونا متوقف شده است، اعضای کنگره امریکا از جو بایدن، رییس جمهوری این کشور خواستند تا فکری به حال هزاران مترجم افغانستان بکند.

آنها به بایدن گفته‌اند که اگر تا پیش از ترک افغانستان، هزاران مترجم افغانستانی را از کشورشان خارج نکند «دستش به خون آن‌ها آغشته خواهد بود». نمایندگان امریکایی در نامه خود خواستار آن شده‌اند که دولت بدون معطلی به درخواست ویزه مهاجرتی حدود ۱۸ هزار همکار افغانستانی نیروهای امریکایی رسیدگی کند.

اعضای کنگره از دولت امریکا خواسته‌اند که به پنتاگون دستور بدهد تا هرچه سریع‌تر مترجمان افغانستانی را به مکان‌هایی مانند جزیره گوام در اقیانوس آرام که بخشی از قلمرو ایالات متحده به حساب می‌آید یا کشورهایی نظیر امارات متحده عربی و قطر منتقل کند و سپس به دور از هراس از کشته‌شدن این افراد، روند اداری ویزه مهاجرت آن‌ها را به جریان بیاندازد.

آن دسته از اتباع افغانستان که در زمان حضور نیروهای امریکا و ناتو مترجم آنها بوده‌اند، بارها درباره خطر انتقام‌گیری طالبان پس از خروج نیورهای خارجی هشدار داده‌اند.

مایکل مک کول، از نمایندگان جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه مجلس امریکا گفته‌ است: «اگر رییس جمهور بایدن آن‌ها را رها کند، حکم مرگ آنان را امضا کرده است».

قانون‌گذاران امریکایی نیز مانند خود مترجمان افغانستانی نگرانند که این افراد و خانواده‌های‌شان هدف تیر انتقام طالبان قرار بگیرند.

طالبان ده روز پیش گفتند که اگر این مترجمان «صف دشمن را ترک کنند و بخواهند به حیث یک فرد عادی در کشور خود زندگی کنند، تهدیدی مواجه آنها نخواهد بود».

آنها گفته‌اند که مترجمان باید با توبه و ابراز پشیمانی از گذشته خود، در آینده راهی را اختیار نکنند که «خیانت به اسلام و کشور» تلقی شود.

طالبان همچنین گفته بودند: «با این حال اگر آنها برای به دست آوردن اصطلاحا پناهندگی به هر کار خطرناکی متوسل شوند، این مشکل خودشان و مجاهدین است».

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email