اجلاس هیات بلند پایه حکومت افغانستان روی تقویت روابط اقتصادی و تجارتی، با سرمایه گذاران جمهوری چک و اسلواکیا روز دوشنبه 24 جوزا در شهر پراگ آغاز شد.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ کارل هاولی چک، وزیر صنعت و ترانسپورت جمهوری چک که معاون نخست وزیر نیز است؛ به همکاری‌های دوامدار با افغانستان تعهد سپرد.

او در مراسم گشایش نشست سه روزه افغانستان، جمهوری چک و اسلواکیا گفت که افغانستان برای سرمایه گذاری فرصت‌های خوبی دارد: «جمهوری چک از تقویت همکاری‌های تجارتی و سرمایه گذاری با افغانستان حمایت می‌کند. افغانستان بنابر موقعیت استراتیژیک و جغرافیا‌یی اش، و با توجه به پل ارتباط میان آسیای میانه، جنوب آسیا و شرق میانه، فرصت‌های خیلی خوب اقتصادی دارد. این همه، توانایی بیشتر به افغانستان می‌دهد تا مرکز منطقه‌یی برای تجارت جهانی باشد».

معاون نخست وزیر جمهوری چک تاکید کرد که افغانستان منابع فراوان طبیعی دارد که فرصت خوب را برای سرمایه گذاران چکی و اسلواکی فراهم می‌کند.

معادن، زراعت و صنایع از سکتورهای اند که سرمایه گذاران دو کشور به سرمایه گذاری در آن‌ها تمایل نشان داده اند.

هیات دولت افغانستان هم تلاش کرده تا سرمایه گذاران اروپایی را برای سرمایه گذاری در این کشور تشویق کند. این هیات همچنان از فراهم کردن سهولت‌ها برای این سرمایه گذاران در افغانستان تعهد سپرده است.

نثار احمد فیضی غوریانی وزیر تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید که آنها علاوه بر جمهوری چک و اسلواکیا، طرح گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورهای اروپایی را دارند.

آقای غوریانی که به هدف اشتراک در اجلاس اقتصادی و سرمایه گذاری افغانستان، چک و اسلواکیا در پراگ است؛ به رادیو آزادی گفت که می‌خواهند یک انبار بزرگ را در جمهوری چک برای تولیدات افغانستانی ایجاد کنند تا از آن طریق، تولیدات به آسانی به سایر بازارهای اروپا منتقل شود.​

او گفت: «ما کوشش می‌کنیم که سطح صادرات خود را از افغانستان به اینجا زیاد کنیم. تلاش می‌کنیم که در اینجا یک انبار بزرگ برای تولیدات افغانستان داشته باشیم. ما در گفتگوها با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت چک داشتیم از آنها درخواست کردیم که برای ما یک جای بدهند که اموال افغانستان، قالین، زعفران، میوه خشک، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را اینجا بیاوریم. یک انبار و نمایشگاه بزرگ ایجاد کنیم که بتوانیم تمام اروپا را تحت پوشش داشته باشیم».

سال گذشته صادرات افغانستان به جمهوری چک حدود یک و نیم میلیون برآورد شد. اما اکنون مقام‌های افغانستان امیدواری دارند که میزان تجارت میان دو کشور افزایش یابد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email