حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان می گوید گروه طالبان و پاکستان بدانند که نشست صلح استانبول “یک فرصت است و آنها نباید این فرصت را از دست بدهند.” آقای اتمر گفته است که کابل با ترکیه، قطر، امریکا و سازمان ملل متحد در خصوص این نشست و روند صلح کار می‌کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ وزارت خارجه ترکیه گفته است که نشست استانبول قرار است در تاریخ ۲۴ ماه جاری میلادی در این کشور برگزار شود؛ اما طالبان به دلیل عدم خروج نیروهای امریکایی تا اول ماه می، از شرکت در آن انصراف داده است.

آقای اتمر گفته است که طالبان با توجه به مکلفیت‌های که دارند باید به یک توافق سیاسی برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغانستان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

همچنین اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته است؛ با آنکه دولتش از تامین صلح استقبال می‌کند، اما به گفته وی؛ طالبان فرصت پیش آمده برای صلح را رد کرده‌اند.

آقایان غنی و اتمر این اظهارات را روز جمعه (27 حمل/فروردین – 16 اپریل) در تماس تلفونی با خانم ارانجا گوزالیز لایا، وزیر امور خارجه اسپانیا، بیان کرده‌اند.

گفتگو تلفونی رهبران ترکیه و پاکستان در مورد افغانستان

همزمان با این خواست دولت افغانستان از طالبان، روز پنجشنبه، ۲۶ حمل/فروردین، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در خصوص صلح افغانستان گفتگوی تلفونی داشته است.

نخست وزیر پاکستان در این گفتگوی تلفونی ضمن تمجید از نقش ترکیه در روند صلح افغانستان، بار دیگر بر این تعهد کشورش تاکید کرد که «پاکستان از تمام قدرت خود برای تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان از طریق راه حل سیاسی استفاده خواهد کرد».

عمران خان بر اهمیت دست یافتن به یک توافق سیاسی برای جنگ افغانستان از طریق گفتگو و قبل از خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کرده است.

در یک اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده که آقای خان گفته است که گفتگوهای کنونی صلح “فرصتی تاریخی” را فراهم کرده و رهبران افغانستان باید از این فرصت استفاده کرده و به یک توافق سیاسی گسترده و فراگیر برسند.

پیامدهای خروج سنجیده شود

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا سه روز پیش اعلام کرد که نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر امسال به صورت کامل از افغانستان خارج خواهد شد.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که پیامدهای این خروج باید سنجیده شود و کشورهای همسایه به ویژه پاکستان در تصمیم‌های خود دقیق باشند.

آقای غنی تاکید کرده است که او با رییس جمهور و وزیر خارجه امریکا در مورد خروج‌ این نیروها صحبت کرده و به گفته وی؛ با وجود بیرون شدن این نیروها از افغانستان قراردادهای دو جانبه به ویژه قرارداد امنیتی و روابط استراتیژیک میان دو کشور پابرجا خواهد بود.

آقای غنی تصریح کرده است که کشورش وارد فصل جدیدی از روابط با امریکا شده و کمک‌های این کشور به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد یافت و روی مکانیزم‌های آن صحبت خواهد شد.

او در ادامه افزود که در خصوص زمانبندی و ترتیب کتگوری خروج نیروهای امریکا و ناتو از افغانستان و اینکه چه تاسیسات و وسایل از آنان به نیروهای افغانستان باقی می‌ماند، تصمیم گرفته می‌شود.

در این تماس تلفونی وزیر امور خارجه اسپانیا نیز حمایت کشورش را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و گفته است که وی با کشورهای عضو سازمان ناتو در خصوص حمایت‌های بیشتر از افغانستان، صحبت خواهد کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email