جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه (18 حمل/فروردین – 7 اپریل) از طرحی جدید برای محدود‌ کردن استفاده از سلاح‌ گرم در کشورش رونمایی می‌کند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای بایدن که پیش‌تر نیز به دفعات خواستار محدود شدن استفاده از اسلحه گرم در کشورش شده بود در حالی از طرحی تازه در این خصوص رونمایی خواهد کرد که حوادت مکرر تیراندازی در ایالات متحده به مشکل جدی برای دولت‌ این کشور تبدیل شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با استناد به سخنان یک مسوول کاخ سفید که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که رییس جمهوری دموکرات ایالات متحده روز پنجشنبه شش راه‌کار مشخص برای مقابله با بخشی از تبعات همه‌گیری بیماری موجود که با خشونت‌های مسلحانه مرتبط است، ارایه خواهد داد.

در میان این راه‌کارها؛ قانون جدیدی وجود دارد که هدف از آن محدود کردن و جلوگیری از اشاعه «سلاح‌های نامریی» است؛ سلاح‌هایی که دست‌ساز هستند و شماره سریال ندارند.

آقای بایدن در راستای سیاست محدود کردن سلاح گرم همچنین خواستار حمایت بیشتر سازمان‌ها و نهاد‌های درگیر در مبارزه با خشونت در کشورش است و در صدد است تا سفارش تهیه نخستین گزارش جامع در خصوص قاچاق سلاح در ایالات متحده پس از سال ۲۰۰۰ را به نهاد‌های ذی‌ربط ارایه کند.

با این حال؛ گفته می‌شود که رییس جمهوری امریکا قرار نیست هیچ اقدام مهم و عمده‌ای جهت سخت‌گیرانه‌تر کردن قوانین حمل سلاح از جمله بررسی بیشتر سوابق دارندگان و یا پایان فروش سلاح‌هایی که اغلب در کشتار موسوم به قتل‌های جمعی استفاده می شود را مطرح کند.

یک مقام کاخ سفید که این خبر را در اختیار خبرگزاری فرانسه گذشته همچنین یادآور شد که آنچه جو بایدن در کنار وزیر دادگستری خود از آن رونمای خواهد کرد تنها «راه‌کارهای اولیه» است.

آقای بایدن همچنین در نطق خود احتمالا از انتصاب دیوید چیپمن، از مدافعان سرشناس محدودکردن سلاح گرم در امریکا به عنوان ریيس جدید اداره مشروبات الکلی، دخانیات، سلاح گرم و مواد منفجره که نقش ویژه‌ای در مبارزه با خشونت‌های مسلحانه دارد، خبر خواهد داد.

این اداره در واقع نهادی دولتی برای اجرای قانون فدرال در خصوص استفاده از سلاح،‌ دخانیات و مشروبات الکلی است که به ویژه به دلیل رسیدگی به مساله‌ای به شدت حساس و پیچیده چون حمل سلاح در امریکا از سال ۲۰۱۵ تاکنون هنوز از یک رییس مورد تایید سنا برخوردار نشده است.

رییس جمهوری امریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که به شدت خواهان ممنوع شدن حمل سلاح‌های تهاجمی است. وی اواسط ماه فبروری طی سخنانی به مناسبت سالگرد تیراندازی در دبیرستانی در ایالت فلوریدا از کنگره خواسته بود که قانون حمل سلاح را بر پایه «عقل سلیم» اصلاح کنند.

آقای بایدن از حامیان دیرین وضع مقرارت دقیق و سامان‌دهی به وضعیت استفاده از سلاح گرم در کشورش است و در طول مبارزات انتخاباتی نیز بارها متعهد شده بود که در این خصوص اقداماتی را انجام دهد.

وقوع موجی از تیراندازی‌ها در هفته‌های اخیر فشار را بر رییس جمهوری امریکا برای ارایه راهکاری مشخص و دست زدن به اقدام عملی افزایش داده است.

به گزارش وب‌سایت «بایگانی خشونت مسلحانه» سلاح گرم در سال ۲۰۲۰ میلادی با احتساب موارد خودکشی با سلاح عامل قتل بیش از ۴۳ هزار شهروند امریکایی بوده است.

در این گزارش آمده است که شمار تیراندازی‌های کور از ۴۱۷ مورد در سال ۲۰۱۹ به ۶۱۱ مورد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

همچنین بر اساس تازه‌ترین آمار، بیش از ۴ هزار تن از شهروندان امریکایی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با شلیک سلاح گرم جان کشته شده‌اند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email