با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست ترکیه درباره آینده سیاسی افغانستان، اشرف غنی، طرح پیشنهادی صلح خود را شرح داده و از آمادگی کامل دولت افغانستان برای شرکت در این نشست خبر داده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ رییس‌جمهوری افغانستان اخیرا طرحی سه مرحله‌ای به نام “دستیابی به موفقیت نهایی” را تهیه کرده و دو روز پیش آن را در مراسمی در ارگ تشریح کرد.

تصاویر و محتوای این نشست شب گذشته منتشر شد و آقای غنی در آن بر لزوم استفاده از فرصت به وجود آمده برای برقراری صلح در کشور تاکید کرد و گفت که دولت با آمادگی کامل به نشست ترکیه شرکت خواهد کرد.

او گفت: «ما برای شرکت در نشست ترکیه آمادگی کامل داریم و برای بحث سازنده همراه امریکا هفته آینده، زلمی خلیل‌زاد و همکارانش دوباره به کابل خواهند آمد. بحث ما پراکنده نیست و یک بحث منظم است».

رییس جمهور افغانستان افزود: «اگر خیر کشور در این باشد که حکومت کنونی دوره کاری‌اش کوتاه‌تر شود؛ او و همکارانش حاضرند انتخابات زودهنگام برگزار کنند و خود او نیز در این انتخابات نامزد نباشد. او بار دیگر تاکید کرد که رهبر آینده افغانستان باید مشروعیت خود را از انتخابات بگیرد.

آقای غنی تصریح کرد: «هیچ کس فکر این را نکند که رییس جمهور منتخب و معاونانش استعفا می‌کنند و یا تن به یک معاهده ننگین می‌دهند. انتخابات را پیش بیاورید که به صورت مشروع و بر اساس اراده‌ای مردم، ما اقتدار ملی را تحویل بدهیم».

برقراری آتش بس یکی از خواست‌های اصلی دولت افغانستان پیش از رسیدن توافق صلح با طالبان بوده است، گروه طالبان تاکنون به این خواست جواب مثبت نداده و بر خروج نیروهای خارجی تاکید کرده است.

اشرف غنی با اشاره به جنگ کنونی در افغانستان گفت که جنگ جاری جهاد نیست؛ بلکه جنگی برای اهداف سیاسی است. او بار دیگر از گروه طالبان خواست که به آتش بس تن دهد تا به جنگ در کشور پایان داده شود.

به گفته وی؛ آتش بس یک ضرورت ملی است و طالبان نباید از آتش بس ترس داشته باشند.

رییس جمهور افغانستان در تشریح طرح صلح خود بر اهمیت قانون اساسی تاکید کرد و گفت که هرگونه طرح صلحی که بدون قانون اساسی تهیه شود؛ با ارزش‌های جمهوریت مغایرت دارد. او افزود که تا زمان برگزاری انتخابات و تعدیل قانون اساسی هرگونه مذاکره و فیصله باید بر اساس قانون اساسی کنونی صورت گیرد.

نقش سازمان ملل متحد در تلاش‌های صلح دولت افغانستان از دیگر مسایلی بود که رییس جمهور در تشریح طرح صلح خود بر آن تاکید کرد و گفت که جایگزینی برای سازمان ملل متحد وجود ندارد. او افزود که تامین صلح پایدار در افغانستان نیازمند تضمین شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی است.

طرح صلحی که از سوی اشرف غنی ارایه شده دارای سه بخش ثبات سیاسی، ایجاد حکومت صلح و مشورت درباره صلح برای موفقیت نهایی این روند است.

گروه طالبان طرح آقای غنی را رد کرده و گفته اند که این طرح جنبه عملی ندارد.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که علاوه بر طرح صلح آقای غنی و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، بیش از ۳۰ طرح دیگر از سوی احزاب سیاسی و جامعه مدنی دریافت کرده است.

نشست صلح افغانستان در ترکیه

قرار است نشست “سرنوشت‌ساز” ترکیه در مورد صلح افغانستان در تاریخ شانزدهم اپریل (۲۷ حمل/فروردین) در استانبول برگزار شود.

این نشست برای ده روز ادامه خواهد داشت و در آن تلاش خواهد شد تا دولت افغانستان، گروه طالبان و گروه‌های مختلف سیاسی روی “آینده سیاسی” افغانستان به توافق برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغانستانی در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالح ملی، نیز گفته است که نشست صلح افغانستان در ترکیه سرنوشت این کشور را رقم خواهد زد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email