معاون پارلمانی وزیر داخله ایران با رد مسوولیت خویش در کشتار معترضان آبان ۹۸ گفته است که “در مسیر مقابله با جریان اراذل و اوباش”، “متاسفانه” شماری از شهروندان و ماموران امنیتی کشته شدند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ محمد جواد کولیوند به گفته‌های یک نماینده مجلس پاسخ می‌داد که روز چهارشنبه (18 حمل/فروردین – 7 اپریل) خواهان استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی شد و گفت: «دست وزیر کشور(داخله) آلوده به خون مردم است».

به گفته حسن روحانی، رییس جمهور ایران، آقای رحمانی فضلی مامور اجرای طرح افزایش قیمت تیل پترول در سال ۱۳۹۸ بود. پس از سه برابر شدن ناگهانی قیمت تیل پترول موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت.

هر چند تجمع‌ها عمدتا مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها آغاز شد؛ اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی به طور بی‌سابقه به شکل گسترده‌ای با شلیک مستقیم به معترضان بسیاری را کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.

منابع موثق شمار کشته‌شدگان را چند صد نفر برآورد می‌کنند. عفو بین الملل بیش از ۳۰۰ کشته را تایید کرده است.

چه انتقادی از وزیر داخله ایران شده است؟

روز چهارشنبه، احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز در مجلس ایران، گفت که به دنبال استیضاح وزیر داخله بوده؛ اما هیات اداری مجلس به درخواست او رسیدگی نمی‌کند.

او با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: «دست وزیر داخله آلوده به خون مردم است وی صلاحیت فعالیت در این سمت را ندارد».

این نماینده هیات اداری مجلس را به “قبیله گرایی” متهم کرد و گفت: «همچنان بر ضرورت استیضاح وزیر داخله پافشاری می‌کنم… در دوره دهم مجلس نیز جزو متقاضیان استیضاح وی بودم… اما متاسفانه این موضوع در فراموشخانه هیات رییسه(اداری) خاک می‌خورد».

“فراموشخانه” عنوانی است که در ایران به فراماسونری داده می‌شود.

پاسخ وزارت داخله چیست؟

محمدجواد کولیوند، معاون پارلمانی وزارت داخله ایران، احمد علیرضا بیگی را به “کینه و عناد” با وزیر داخله متهم کرده و خواهان برخورد قضایی با او شده است.

آقای کولیوند گفته است: «خود آقای بیگی متوجه این واقعیت است که در جریان حوادث عقرب/آبان ماه چه جریاناتی اراذل و اوباش را ساماندهی و در اعتراضات مردمی وارد کردند».

«در مسیر مقابله با جریان اراذل و اوباش، متاسفانه تعدادی از هموطنانمان و همچنین عزیزانمان در نیروهای انتظامی و امنیتی، بسیج و مدافعین امنیت هم مجروح یا به شهادت رسیدند».

برچسب زدن به معترضان چه سابقه‌ای دارد؟

پیش از این شخص آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، معترضان آبان ۹۸ را “اشرار” دانسته بود.

آقای خامنه‌ای در سال ۹۶ معترضان به حجاب اجباری، مشهور به دختران خیابان انقلاب را “حقیر و کوچک” خواند.

او در مقطع اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از اصطلاح “فتنه” برای اعتراضات استفاده می‌کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور وقت که آقای خامنه‌ای در آن زمان حامی‌اش بود، در جشن پیروزی خود در انتخابات معترضان را “خس و خاشاک” نامید.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email