در پی انفجار در یک کشتی ایرانی در دریای سرخ که بنابه گزارش ها ممکن است کار اسراییل بوده باشد، سازمان ملل متحد خواستار “حداکثر خویشتن‌داری” در منطقه شده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل گفت هرچند شرایط حاکم بر این رویداد روشن نیست، کشورهای درگیر در این حادثه باید “حداکثر خویشتن داری را نشان دهند و از هر گونه اقدام تنش آفرین پرهیز کنند.”

او افزود که این “چهارمین حادثه از این نوع در منطقه در بیش از یک ماه اخیر است.”

روز سه شنبه گزارش هایی از آسیب دیدن کشتی ساویز در دریای سرخ منتشر شد و وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه (18 حمل/فروردین – 7 اپریل) تایید کرد که این حادثه ساعت ۰۶:۰۰ صبح سه‌شنبه به وقت محلی در نزدیکی یمن روی داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه آسیب این کشتی را جزیی توصیف کرد و گفت “منشا و شیوه شکل گیری انفجار در دست بررسی است”.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران پیشتر نوشته بود: “این سانحه به دلیل انفجار ماین‌های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: “کشتی غیرنظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود”.

“این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات ) ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد و لذا مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بود”.

با این حال رسانه‌های اسراییلی کشتی ساویز را یک “کشتی تجسسی” توصیف کرده‌اند.

فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) در بیانیه ای گفت که “هیچ یک از نیروهای امریکایی در این حادثه نقش نداشته اند.”

عکسی که ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن در سال ۲۰۱۸ از ساویز منتشر کرد و گفت این کشتی نظامی است
 

ایتلاف عربستان ادعا کرد از ساویز به عنوان “یک مرکز مهم فرماندهی” برای هماهنگ کردن حملات در دریای سرخ توسط شورشیان حوثی یمن استفاده می شود

مقام های ایرانی هیچ کس را در این حادثه مقصر نشناخته اند؛ اما روزنامه نیویارک تایمز به نقل از یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود نوشت که اسراییل به امریکا اطلاع داده که مسوول حمله به ساویز است.

این مقام گفت که ساویز در زیر خط آب آسیب دیده و اسراییل آن را “به انتقام حملات پیشتر ایرانی ها به شناورهای اسراییلی هدف گرفته است.”

بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد؛ اما روزنامه معاریو اسراییل به نقل از او نوشت: “ما سیستم های تهاجمی برای عملیات بی وقفه در طول سال در اختیار داریم و اینها آماده اند در هر عرصه با هر بردی وارد عمل شوند.”

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز سه شنبه در نشست حزب لیکود گفت که اسراییل “باید به دفع ستیزه جویی ایران در منطقه ما ادامه دهد.”

او گفت: “این تهدید مساله ای نمایشی نیست. ما باید در برابر رژیم افراط گرای ایران دست به کار شویم، رژیمی که ما را به محو کردن از صفحه زمین تهدید می کند.”

نورنیوز وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران در گزارشی به نقل از یکی از کارکنان ساویز نوشت: “روز قبل از حادثه یک فروند بالگرد ناشناس به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به گشت‌زنی در اطراف کشتی ساویز پرداخت.”

او اضافه کرد: “روز حادثه نیز پس از گذشت حدود ۴ ساعت از حمله به کشتی، از ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح به وقت محلی دو فروند شناور تندرو ناشناس در نزدیکی کشتی به گشت‌زنی پرداختند.”

ساویز که متعلق به خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است اواخر سال ۲۰۱۶ وارد دهانه جنوبی دریای سرخ شد و در سه سال و نیم گذشته در آب های بین المللی نزدیک تنگه استراتیژیک باب المندب مستقر بوده است.

این تنگه ۲۹ کیلومتری دریای سرخ را به خلیج عدن و دریای عربی وصل می کند. بر اساس تخمین ها روزانه کشتی هایی حاوی شش میلیون بشکه نفت خام و محصولات نفتی و میلیون ها تن بار از این تنگه عبور می کنند.

ایتلاف تحت رهبری عربستان که در یمن می جنگد در سال ۲۰۱۸ ادعا کرد که ساویز یک کشتی نظامی ایران است که از آن برای تجسس بر سایر کشتی ها و همچنین به عنوان “یک مرکز مهم فرماندهی” برای هماهنگ کردن حملات در دریای سرخ توسط شورشیان حوثی یمن استفاده می شود.

این ایتلاف گفت که ساویز حامل حجم بزرگی تجهیزات نظامی است و به حوثی ها پشتیبانی لجستیکی ارایه می کند.

عکس هایی که این ایتلاف منتشر کرد آنچه را که گفت تجهیزات پیشرفته ارتباطی و راداری، مسلسل ها، چندین قایق سریع السیر و مردانی با لباس های استتاری بود را نشان می داد.

ایران همواره مسلح کردن حوثی ها را رد می کند. این شورشیان هم ادعاها دایر بر حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ را رد می کنند.

امریکا سال پیش با این اتهام که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اقلامی را برای برنامه موشک های بالستیک ایران و برنامه نظامی منتقل می کند آن را تحریم کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email